Blog

Bu uygulama havadaki radyo sinyallerini görünür kılıyor

Çevremizde her an havada uçuşan kablosuz iletişim sinyallerini görmemiz ya da duymamız mümkün değil. Aslında bu iyi bir şey zira günümüzde etrafımızda oldukça fazla sinyal dolaşıyor. Peki ama onları görebilseydik, nasıl olurdu?

Architecture Radio isimli uygulama da tam da bu fikri hayata geçirmek için tasarlanmış. Hollandalı tasarımcı Richard Vijgen tarafından tasarlanan uygulama, bir iPad ya da iPhone ekranından size çevrenizde dolaşan radyo sinyallerini görme imkanı sağlıyor. Ekranı herhangi bir yöne doğru tutun ve oradaki sinyalleri görün, duyun.

architectureofradio from R Vijgen on Vimeo.

Radyo sinyalleriyle biraz ilgisi bulunan kişiler bunun pek de kolay bir iş olmadığını biliyordur. Architecture Radio pek de mucizevi bir iş yapmıyor ancak akıllıca tasarlanmış. iPad ya da iPhone’un GPS sinyalinden konumunu belirleyen uygulama, OpenCellID ve NASA uydu verilerinden faydalanarak çevrenizdeki baz istasyonlarını ve uydu sinyallerini tespit ediyor. Ardından da tamamen konuma bağlı tahmini bilgilerle bir sanal gerçeklik yaratıyor.

Architecture_Radio_2

Fonksiyonel olarak çok faydalı olmasa da kablosuz iletişimin çevremizi nasıl sardığını, ‘çekim gücü’nün artık çok önemli olduğu dünyamızda gözlerden uzak neler yaşandığını gösteren güzel bir uygulama. App Store’da 7.99 TL’ye satılıyor. Android versiyonu ise 2016 yılında gelecek.