Blog

Bu Telefon Kılıfı Kalp EKG’nizi Ölçebiliyor

Teknoloji dünyasında sağlık konusunda ekstra bir eğilim olduğu ortada. Gelişen yeni teknikler sayesinde birçok cihaz, sağlığınız konusunda size daha fazla bilgi sunabiliyor: yürüme mesafeniz, kalp ritminiz, yaktığınız kalori, uyku kaliteniz. Bunlar bugün bazı akıllı cihazların size verebileceği bilgiler.

Ancak AliveCor şirketinin ürettiği AfiB Dector isimli ürünü, daha ciddi bir alana yöneliyor. Bu ürün, neredeyse gerçek zamanlı olarak kalp ritminizi takip edebiliyor ve EKG’nizi kaydediyor. Böylece kalbinizde bir ritm bozuklu, bir kriz belirtisi olup olmadığını kontrol edebiliyor.

Cihazın çalışabilmesi için sensörün üzerine elinizi koymanız ya da onu göğsünüze bastırmanız yeterli oluyor. Ölçüm yapıldıktan sonra bilgiler akıllı telefonunuza aktarılıyor ve sizde buradan kontrol edebiliyor ya da doktorunuza mail atabiliyorsunuz.

Cihaz, Amerika’da FDA onayı da almış. Dolayısıyla profesyonel kullanılma hazır. Elbette doktorlar da bu cihazı alıp her an her yerde bir hastayı kontrol edebilecek.

Cihazın iPhone’a kılıf olarak takılabilen bir versiyonu olduğu gibi diğer cihaz sahipleri için sadece sensör barındıran ikinci bir versiyonu da var. Fiyatı ise 199 dolar.