Blog

Bu Robot Her Şeyi Yakalıyor

Sizlere daha önce sahnede ilizyon yapan, kanguru gibi hareket edebilen robotların haberini yapmıştık. Bu habere konu olan robot ise insanoğlunun en zor yeteneklerinden biri taklit ediyor: Cisimleri yakalamak.

Bir cismi yakalamak, bir insan için bile zor bir görev. Cismi açık bir şekilde görmek, mesafesini ve hızını anlamak, ardından onun ağırlığını tahmin etmek ve son olarak doğru pozisyonu alarak onu yakalamak. Tüm bunların beynimizde 1 saniye içerisinde halledilmesi gerekiyor. Geçmişte bu robotun tüm bunları öğrenip taklit etmesi pek düşünülemezdi. Fakat artık gelişen sensörler ve işlemciler sayesinde robotlar bizden daha hızlı düşünebiliyor ve dolayısıyla bizden daha iyi birer yakalayıcı olabiliyor.

École Polytechnique Fédérale de Lausanne’de küçük bir ekip tarafından geliştirilen robot kol, bir kamera sayesinde kendine atılan cisimleri tespit edip bunları yakalayabiliyor. Ekip, ilk önce bir insanın havadaki bir cismi nasıl yakaladığını inceleyerek bir algoritma geliştirmiş. Ardından da bu algoritma, robot kol ve sensör sistemine “öğretilmiş”. Robotu özel kılanlardan biri de bilek ve parmaklara sahip olması. Yani gelen cismi yakalamak için bileğini doğru açıya ayarlaması ve tam zamanında parmaklarını kapatması gerekiyor. Sonuç ise aşağıdaki gibi;

Ekip, bu robotun özellikle uzay görevlerinde faydalı olabileceğini düşünüyor. Uzay İstasyonu’na yaklaşan cisimleri yakalayıp zarar vermesini önleyebilir. Bunun dışında elbette dünya üzerinde de kullanım alanları olabilir.