Blog

Bu Kıyafet, Kullanıcısı İnternete Bağlı Kaldıkça Onu ”Çıplak” Bırakıyor

İnternet ortamında kişisel verilerin geleceği, bu konudaki etik kurallar tam olarak oturmuş değil. Hepimiz bir şekilde interneti kullanıyoruz ve oluşturduğumuz verilerin geleceği, bizi nasıl etkileyeceği konusuyla çok da ilgilenemiyoruz. Sürekli değişen kullanım şartları, davalar vs bu süreç devam ediyor.

İnternette kişisel verilen çok yoğun şekilde paylaşılmasını desteklemeyenler de var. Xuedi Chan ve Pedro Oliveira da böyle düşünüyor olsa gerek. Zira iki tasarımcı ortaya giyen kişiyi internete bağlı oldukça daha çıplak hale getiren bir korse tasarlamışlar. Korsenin üzerindeki bazı bölümler, elektrik sinyalleriyle daha geçirgen hale getirilebiliyor. Bu da korsenin daha transparan olmasını sağlıyor.

Aslında bu bir çeşit cezalandırma yöntemi. Çünkü korse, üzerindeki Arduino tabanlı sistem sayesinde telefonunuza bağlanıyor ve sizin internette ne kadar vakit geçirdiğinizi takip ediyor. Daha çok vakit geçirdikçe korse daha transparan oluyor. Yani bir şekilde ”internette zaman geçirdikçe daha da çıplak hale geliyorsunuz” mesajı veriyor. Bu elbette bildiğimiz anlamda çıplaklık değil, kişisel verilerle ilgili bir gönderme ama bunu gerçek çıplaklık üzerinden yapıyor.

3 boyutlu yazıcıyla hazırlanan X-Pose isimli bu korse, bir konsept tasarım çalışması. Çalışma dikkat çekici olsa da bayanların bunu giymek isteyeceğini pek tahmin etmiyoruz. Yine de gelecekte çeşitli durumlara tepki veren ”akıllı” kıyafetler giyme fikri heyecan verici ve x-pose bunu etkileyici bir şekilde hayata geçiriyor.