Blog

Bu girişim ülkesini tahmin edebilir misiniz?

Hükümeti tarafından yürütülen yenilikçi başlangıç aşama firmalarının desteklendiği ve uluslararası başvurulara açık bir girişimcilik hibe programı olan Startup… , Ekonomi Kalkınma Ajansı’na bağlı çalışmaktadır.

2010 yılında başlayan bu program, 30.000 – 40.000 dolar arasında bir hibe desteği sağlamakta olup girişimcilere 1 yıllık vize imkânı da vermektedir. 6 ay süren program, girişimcilere eğitim ve mentörlük desteği sunarak firmaların hızla büyümelerini amaçlamaktadır. Şu ana kadar kadar 75 farklı ülkeden 15.000’in üzerinde başvuru almış olan Startup şimdiye kadar 1.000 girişimci desteklemiştir. Desteklenen girişimcilerin hepsinin bir arada olması sağlanarak ücretsiz ofis imkânı sunulmaktadır. Başvurular yılda 3 kez online olarak alınmaktadır. 2016 yılının ilk başvuruları 19 Ocak tarihinde alınacaktır. Hükümeti, bu program ile ülkedeki girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesini hedeflemektedir. Dünyanın çeşitli yerlerden gelen başarılı girişimcilerin bilgi ve teknolojilerini ülkelerine taşımayı amaçlamaktadır. Desteklenen girişimcilerin ’ de destek sonrası iş kurma zorunluluğu ise bulunmamaktadır.

Startup… başvurusu nasıl yapılır?

Programa başvurular online olarak yapılabilmektedir. Başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir.

– 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.

– Firmalar 2 yaşından küçük olmalıdır.

– Referans mektubu yazılması gerekmektedir.

– Danışmanlık şirketleri, ithalat/ihracat yapan firmalar ve franchiseler kabul edilmemektedir.

– Başvurular…  platformu üzerinden alınmaktadır

– Firmayı ve proje fikrini anlatan 2 dakikalık bir video hazırlanması gerekmektedir.

– Destek süresince kayıtlı herhangi bir şirkette çalışıyor olmamak gerekmektedir. Sadece destek almış olduğu projesine odaklanan girişimciler başvuru yapabilmektedir.

– Bir kişinin bir proje fikri ile bir kere başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Girişimciler Startup… ile Ne Kazanabilir?

Başvuru şartlarına uygun olan ve desteklenen girişimciler bu program ile öncelikle uluslararası deneyime sahip olabileceklerdir. Birbirinden farklı birçok ülkeden gelen girişimcilerle tanışabilecek ve network ağlarını güçlendirebileceklerdir. Aynı zamanda Startup… ürün ve projenin global pazarda test edebilme imkanını da sağlamaktadır.  Program, girişimcilere ilk satışlarını gerçekleştirme konusunda yardımcı olmakla beraber üst düzey yatırımcılarla da buluşmalarını sağlamaktadır. Şu ana kadar desteklenen projelerde toplamda 110 Milyon $ yatırım alınmış vaziyettedir.

Peki bu ülke neresi?

Yukarıda anlatmaya çalıştığım programın ismini ve hangi ülkede olduğunu gizlemeye çalıştım. Boşluklarda bir ülkenin ismi yer almaktadır. Bunu tahmin etmenizi bekliyorum. Bazı ipuçları vereceğim.  Bahsettiğim ülke ekonomik olarak orta ölçekli ve gelişmekten olan bir ülke. Depremler ve maden kazaları gibi bazı felaketlerden dolayı medyada sıkça adını duyuyoruz. Hatta dünya tarihinin en büyük depremi bu ülkede meydana gelmiş. Ülke insanı futbola inanılmaz ilgili son yıllarda uluslararası başarılar da elde etmeye başlamış vaziyetteler. Coğrafi yapısı dağlık, toprakları ve sınırlarının dağılımı ise ince ve uzun şekilde sıralanmış.

Bu kadar ipucu yeter sanırım. Ama zorlanan olursa diye şıkları paylaşmak istiyorum.

  • Türkiye
  • Güney Kore
  • Şili
  • Çek Cumhuriyeti

Cevap için tıklayınız.

Çözüm için tıklayınız.

Alper ŞAŞMAZ – Sanayi ve Teknoloji Uzmanı