Blog

Bristol’de turistleri artık ‘Poo Bus’ taşıyacak

Bristol’de hayata geçirilen bir proje ile sadece dışkı ve yemek artıklarından elde edilen gazla çalışan otobüs, her gün şehir içinde görev yapmaya başlıyor.

Geçmişte ‘et sevgimizin bedeli’ şeklinde makaleler okuduysanız hayvancılığın sebep olduğu ‘metan gazı’ emisyonunun oldukça yüksek olduğunu duymuşsunuzdur. Günümüzde çevreci yakıt arayışları bu konuyu da göz ardı etmiyor. Çiftliklerde artık hayvan dışkıları biogaz elde etmek üzere saklanıyor ve özel sistemlerle değerlendiriliyor. Ancak dünyada yaşayan milyarlarca insanı düşündüğünüz zaman aynı değerlendirme insan dışkısı ve organik atıkları için de kullanılabilir. İngiltere’de bir ekip bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Bristol’de bir ekip, özel bir sistem kullanarak hem şehrin tuvalet atıklarını hem de yemek atıklarını biogaza dönüştürüyor. Önce artıkları toplayan ekip bunları büyük bir depoda mikroorganizmaların ziyafetine sunuyor. Kısa sürede artıkları dönüştürmeye başlayan organizmalar ortaya yanıcı gazların çıkmasını sağlıyor. Bu gazlar da depolanıyor ve özel bir otobüsün kullanımına sunuluyor.

Bu sistem sayesinde tek bir tesis yılda 17 bin metreküp biogaz üretebiliyormuş. Bu gazın kullanışlı olduğunu göstermek için gazla çalışan otobüsü halkın kullanımına sunuyorlar. Bir süredir serviste olan otobüs artık daha uzun ve işlek bir hatta çalışacak. Havalimanı güzergahında çalışacağı için özellikle turistlerin kullanması bekleniyor.

Elbette bu otobüs de bir gaz emisyonu yaratıyor ancak bu emisyon dizel yakıtlı araçlara göre hem daha az hem de daha zararsız.

Projenin ardınaki şirket Geneco. Çalışma alanları biraz ‘zor’ olsa da iyi bir PR çalışmasına imza attıkları şüphesiz.