Blog

Brezilya’da StartUp Ekosistemi

Yazar: Said Murat – Brezilyadan.com

Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya’dan selamlar. Sizler için Brezilya’daki StartUp Ekosistemi’ni araştırdık.

Etohum kadar uluslar arası olmasa da, Silikon Vadisi’nden sponsorlar alan bir tohum platformu bulunuyor, Brezilya’da da. Tek bir başlık altında Brezilya’daki tüm ekosistemi incelememiz pek mümkün durmuyor. Ama sizlerle Sao Paulo’da yaptığımız incelemelerimizi paylaşmak istedik.

Orta sınıfın gelişmesi, alım gücünün hızla büyümesi ve bununla birlikte internet erişiminin fiber teknolojisi ile ultra hıza ulaşmasıyla birlikte internet dünyası artık  her eve girmiş oldu ve bu da yeni girişimcilerin hızla StartUp havuzlarına atlamalarına vesile oldu.

E-ticaret sektörü de Brezilya’da oldukça hızlı gelişmeye başlayınca, haliyle StartUp girişimcileri bu konuyu değerlendirmeyi kendilerine görev bilmiş oldular. E-ticaret zeka firması E-Bit’e göre, 2014 yılında 51.5 milyon farklı internet kullanıcısı internetten alışveriş yapmış. Bu kullanıcıların yaklaşık 10 milyon kadarı ilk kez internet üzerinden alışveriş yapmış. Bu rakamlar ile önceki yılları karşılaştırdığımızda görüyoruz ki, 2014 yılında Brezilya’daki e-ticaret hacmi %24 büyümüş.

Kaliforniya tabanlı SVB Capital şirketi yönetici partnerlerinden Aaron Gershenberg Brezilya ile ilgili şunları dile getirmişti: ‘Brezilya, gelecek on yıl içerisinde dünyanın en büyük üçüncü ya da dördüncü ekonomisi olacaktır. Eğer portfolyonuza yenilik ve güzellik katmak istiyorsanız, Brezilya bunun için oldukça doğal bir coğrafya.’

Onlarca alanda yeni girişimlere gözümüz çarpıyor Brezilya’da. Hem e-ticaret hem de mobil dünyada oldukça başarılı projeler var. Mesela, NuBank, Sao Paulo tabanlı dijital finans servisleri sunan StartUp, akıllı telefonlar için dijital kredi kartı ile güvenli alışverişi hedefliyor. NuBank, Silikon Vadisi’nden VC Sequoia tarafından 14.3 Milyon ABD Doları yatırım aldı. Şirket CEO’su David Velez, 2013’te yatırımcı firma Sequoia’ya partner olarak Latin Amerika’da çalışmalar yapmaya başlamıştı ve sonrasında şirketine yatırımcı olmalarını sağlamış oldu, Brezilya’nın en güvenilir ödeme projesini inşa ederek. NuBank gibi onlarca proje var, uluslar arası şirketlerden yatırımlar alan ve hızla müşterileri katlanan. Mesela, 75 Milyon ABD Dolarlık yatırımı ‘Insight Venture Partners and Tiger Global Management’ şirketinden alan Hotel Urbano girişiminin şuan 13 milyona yakın Facebook takipçisi var ve Brezilya’daki otellerin %90’ı Hotel Urbano’da listeleniyor. Özellikle Rio karnavallarında ciddi rakamlarda müşterilere hizmet sunuluyor. Bunlar, hem Brezilya halkının e-ticaret sektörüne olan ilgisini hem de girişimcilerin ciddi başarılarını gösteren rakamlar aslında.

Google Campus, Brezilya’da!

Dünya’da sadece birkaç ülkede kampüsü bulunuyor, Google’ın. Bu da demek oluyor ki, Google sadece gençlerine ve ekosistemine inandığı ülkelere kampüs açıyor ki girişimciler gerekli eğitimi alsın ve yatırımcılar ile yollarına sorunsuz devam edebilsinler. Sao Paulo’da bu noktalardan biri. Daha önce üniversite eğitimimi tamamladığım Polonya’nın başkenti Varşova’da da kampüs açılacağını duymuştuk. Brezilya’nın en büyük kenti Sao Paulo’yu da Google yükselen yıldız olarak görüyor, yeni girişimler için.

Alışveriş sitelerinden karşılaştırma platformlarına, arkadaşlık sitelerinden seyahat rehberlerine, online oyunlardan bankacılık sektörüne, telekomünasyon sektöründen gıda sektörüne ve daha onlarca alanda Brezilyalı büyük ya da küçük şirketler pazarda yarış halinde. Forbes tarafından listelenen şirketler olduğu gibi, TechCrunch’da başarılara attıkları imzalar ile haber olan StartUp’lara da ev sahipliği yapıyor, Brezilya.

Türk yatırımcı ve girişimcileri, Brezilya’ya bekliyoruz. Amerikalı ve Avrupalı şirketler hem StartUp’lara hem de tohum projelerine sponsor olmak ve sonrasında yatırımcı olmak için Brezilya’dan çıkmıyorlar. Neden Türk şirketleri de Brezilya’ya tohum atmasınlar ki?

Brezilya ile Türkiye arasında köprü oluyoruz

Genç girişimciler İngilizce bilse de, Portekizce olan bir ekosisteme girmek için bir köprüye ihtiyaç duyuyor, Brezilya’ya gelen yatırımcı ve StartUp çılgınları. Brezilyadan.Com olarak Brezilya ile Türkiye arasında köprü durumundayız.