Blog

Brezilya: Latin Amerika’nın en büyük e-ticaret marketi

Yazar: Said Murat – Brezilyadan.com, Sao Paulo – Brezilya

Hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından Güney ve Latin Amerika’nın en büyük ülkesi, Brezilya. Konu e-ticarete gelince, Brezilya yine zirveyi oynuyor. Keza bölgedeki e-ticaret hacminin %65’ini Brezilya karşılıyor.

2013-2014 yılı rakamları oldukça parlaktı. 2014 yılında e-ticaret satış hacmini 13 Milyar Dolar (yaklaşık 31.1 Milyar Brezilya Reali) ile kapatan Brezilya, 2012 yılına göre %29 artış göstermiş oldu. BRIC ülkelerinden (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin), Brezilya önümüzdeki yedi yıl için ekonomik istikrar konusunda en iyi söz veren ülke konumunda.

200 milyon nüfuslu Brezilya’da ortalama yaş 30. Ayrıca yine Brezilya e-ticaretteki büyümeyi örneklerle temsil etmeyi baraşan öncü ülkelerden.

Ülkedeki zengin ve fakirler arasında bulunan aşırı uçurum, orta sınıftın ekonomiye ve markete katkısı ile dengelenmeye çalışılıyor. Bu konuda da oldukça başarılı, doğrusu. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece 2014 yılı içerisinde, 57 milyon e-ticaret kullanıcısı 13 Milyar Amerikan Doları harcadı.

2015 yılındaki %20’den fazla büyüyen Brezilya, Latin Amerika’nın olduğu gibi dünyanın da en önemli e-ticaret hacmine sahip fırsatlar ülkesi olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor.

brazilbusiness_2

Brezilya’da Mobil İnternet Pazarı 

Brezilya’daki internet kullanıcılarının yarısından çoğu internete akıllı telefonları ile bağlanıyor. Bu rakamın bir kısmı da tablet kullanıyor. Sadece bir yıl içerisinde mobil internet kullanım oranı %78 büyümüş. Sosyal medya kullanımı da bir o kadar hızlı arttı tabi ki. Servis sağlayıcılar e-ticarete yatırım yapmaya devam ediyorlar. Çünkü gayet iyi biliyorlar ki, online olmanın en iyi yolu artık mobil cihazlar gibi görünüyor.

Brezilya’da Ödeme Metodları

Brezilya, dünyadaki dördüncü büyük kredi kartı kullanım marketine sahip ülke konumunda. Kişi başına 3 banka kredi kartı düşüyor. Brezilyalı e-ticaret platformları uluslar arası şirketlerle de çalıştıkları için, hem ulusal hem uluslar arası bankalarla iş birliği durumundalar. Bu sebeple, Visa, MasterCard, American Express gibi birçok kart sistemi Brezilya’da oldukça çok kullanılıyor.

Müşteriler kendi ödeme seçeneklerini oluşturuyor

Brezilya’da bankalar birçok olanak sunuyor müşterilerine. Örneğin, internetten alışveriş yaparken dahi kaç taksitle alacağınız sorulur. Bazen 3 taksit için faiz işlenmezken, bazen 20 ay taksit faizsiz şekilde alışveriş yapmanızı sağlar, eticaret siteniz ve bankanız.

Brezilya hakkında kısa bilgilere göz atalım:

Başkent: Brasilia

Dünya’nın 5. Büyük ülkesi

Nüfus: 200,000,000+

Ortalama Yaş: 30

Resmi Dil: Portuguese

Para Birimi: Brezilya Reali (Brazilian Real (R$))

Brezilya’dan yazmaya devam ediyor olacağız…