Blog

Brezilya hakkında 5 önemli sosyal medya ve teknoloji istatistiği

Yazar: Said MuratBrezilyadan.com

İnsanların Brezilya’yı tercih etmesinin tek sebebi sizce egzotik meyveler mi? Latin Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’ya öyle büyük yatırımların gelmesinin sebebi aslında hiç de sır değil. Gayet mantıklı açıklamaları var yani.

Doğal olarak, yatırımcılar Güney Amerika’yı düşündüklerinde akıllarına ilk gelen ülkedir, Brezilya. Birkaç madde ile inceleyip, sebeplerine bakalım isterseniz.

1. Internet kullanıcılarının %76’sı her gün online oluyor!  

Brezilyalı internet kullanıcıları oldukça aktif. Öyle ki, TV izlemekten çok internette zaman geçirmeye vakit ayırırlar. Ortalama hafta içi 5 saat (günlük) ve hafta sonu 4.5 saat (günlük) olmak üzere online vakit geçiriyor, Brezilyalılar.

2. Brezilya dünyadaki sosyal medya platformlarında geçirilen vaktin %10’unu karşılıyor, ki bu da Brezilya’yı Amerika’dan sonraki ikinci ülke konumuna getiriyor.

Brezilya’da internet bağlantısı olan herkes sosyal medyayı düzenli olarak kullanıyor. İstatistikler gösteriyor ki, Brezilya’nın internet kullanıcısı diğer tüm kategorilerinden daha çok sosyal medya’da vakit geçirmeyi seviyor. Dahası, Brezilya bu rakamlarla diğer tüm Latin Amerika ülkelerini de geride bırakıyor, günlük sosyal medya kullanım oranları dikkate alındığında.

Ortalama olarak Brezilyalı internet kullanıcıları günün 3.8 saatini sosyal medyada geçiriyor. Söz ABD’ye geldiğinde, bu rakam 2.7 saate düşüyor.

3. Brezilya, 2018 itibariyle dördüncü büyük global reklam marketi olacak!

Brezilya, global reklam marketine 2015’te yaptığı 3.04 trilyon dolarlık harcama ile tüm Latin Amerika ülkelerini geride bıraktığı gibi, 2018’de birçok dünya devini de geride bırakacak gibi.

socialmedia_7

4. Brezilya, 238.7 milyon aktif sim kart ile cep telefonu kullanımında Latin Amerika lideri!

Brezilya için liderlik sadece cep telefonu kullanımında değil, aynı zamanda mobil internette sosyal medya kullanımında. Nasıl mı? Genç internet kullanıcılarının %88’i akıllı telefonlarına Facebook uygulamasını indirmiş. Ayrıca çoğu Youtube (%81) ve Whatsapp (%79) uygulamalarının cep telefonlarında aktif kullanıyorlar.

Dahası, tablet satıcıları Brezilya’da rekor satışlara koşuyor. Öyle ki, 2013 yılında 8 milyonluk tablet satışı ile %119’luk bir artış söz konusu.  Şuan için ortalama 11 milyon tablet kullanılıyor, Brezilya’da.

5. 1500 kişi ile yapılan anket çalışması gösteriyor ki, 15-32 yaş aralığındaki Brezilyalıların %90’ı sosyal medya kullanımını bir alışkanlık haline getirmiş.

Brezilya’nın internet kullanıcıları genellikle oldukça genç. Bu sebeple genellikle araştırmalar 15-32 yaş aralğında yapılmış gibi. Bu genç kesimin de %96’sı Facebook, %79’u YouTbe, %67’si Google Plus ve %64’ü Twitter kullanıyor.

Bu araştırmanın en büyük etkeni ise, ülkedeki genç nüfusun oldukça fazla olması. Nasıl mı? Brezilya nüfusunun %85’i 55 ve %40’ı 25 yaşın altında.

Sonuç olarak…

Bu beş önemli istatistik, ve Brezilya konusunda yapılan daha onlarca istatistik gösteriyor ki, yine başta bahsettiğimiz gibi, insanlar sadece egzotik meyve yemek için değil, ciddi yatırımcılar ve girişimcilerle buluşmak için bu ülkeyi tercih ediyorlar. Biz Brezilyadan.Com olarak Brezilya’daki startup ekosistemini en ince ayrıntısına kadar inceleyerek sizlere sunmaya devam ediyor olacağız.