Blog

BlaBlaCar, Brezilya ile Güney Amerika’yı keşfediyor

Güney Amerika’nın yıldızı Brezilya’da faaliyete geçen BlaBlaCar, Avrupa’daki başarısını burada da kanıtlayacağından emin.

Dünyanın en popular şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olarak tanıdığımız BlaBlaCar, Türkiye’den de bildiğimiz tarzıyla, Brezilya’da oldukça büyük ilgiyle karşılandı.

BlaBlaCar Brezilya, çalışmalarını şirketin 13. ofisi olan Sao Paulo’dan yürütüyor. Lokal ekip, şehirler arası yolculuklarda yol masraflarını paylaşmak isteyen Brezilyalı sürücü ve yolcu topluluğunu oluşturmak üzere pazarlama ve iletişim çalışmalarını yürütüyor. Öyle ki, Brezilya’da reklam vermedik yer bırakmayan BlaBlaCar, Güney Amerika’da oldukça iddialı görünüyor.

Ekim 2014’ten beri Türkiye’de faaliyet gösteren ve 200 milyon dolarlık yatırımdan sonra ilk büyüme hamlesini yapan Paris merkezli girişim, Sao Paulo’da 13. ofisini açmış oldu.

Güney Amerika’yı Brezilya ile keşfeden girişim, BlaBlaCar, daha sonra kendisini diğer komşu ülkelerde de bulabilir. Ancak 200 milyon nüfuslu ve yaklaşık 50 milyon kayıtlı otomobili bulunan Brezilya, BlaBlaCar için bulunmaz fırsat. Çünkü otoyolları oldukça pahalı olan ülkede insanlar uzun yola otomobilleri ile gitmeye korkuyor. Yol parasını bölüşmek, bu tarz yolculuklar söz konusu olduğunda oldukça cazip. Bakalım bu paylaşım modeli Brezilya’da ne kadar popüler olacak.

Said Murat – Brezilyadan.com