Blog

Björk sanal gerçeklik tekniğiyle çekilen klibini yayınladı

Sanal gerçeklik trendinin yükselişte olduğuna hiç şüphe yok ancak şimdilik deneysel ‘cardboard’ ürünleri ve Oculus’un geliştirici sürümleri dışında pek fazla örneğe rastlamak mümkün değil. Yine de bu trendin müzik ve sinema sektöründe popüler olacağı şimdiden belli gibi.

Bu yıl Etohum 15 girişimleri arasında bulunan Pandora‘nın inşaat sektörüne sanal ve artırılmış gerçeklik çözümleri sunması gibi bu trendin kullanıldığı birçok sektör mevcut. Ancak sinema ve müzik sektörü bu alanda herkesten daha istekli gibi görünüyor. Oculus Rift için birçok pilot yapıma şahit olmuştuk. Yakın zamanda Google ve GoPro’da 360 derece video konseptlerini duyurarak bu alana giriş yapmıştı.

Fakat sanal gerçeklik yapımları şimdiden son kullanıcıya da ulaşmaya başladı. Fast & Furious yönetmeni Justin Lin, Google ile birlikte 360 derece çekimlerden oluşan bir film çektiğini duyurdu. Ancak bu filmi şimdilik internette izlemek mümkün değil. Ünlü şarkıcı Björk’un daha önce bir müzede gösterime sunduğu 360 derecelik video klibi ise YouTube üzerinde yayına girdi.

Özel bir teknikle çekilen klip, Google Chrome tarayıcı üzerinden etkileşimli olarak izlenebiliyor. Yani klip içerisinde istediğiniz yöne bakmak size kalmış. Bu deneyim Google’ın StreetView uygulamasını anımsatıyor. Ancak bir klibin atmosferi yansıtmak için yapılan çekimlerle birlikte çok daha etkileyici bir deneyim ortaya çıkmış.

Björk’ün klibi ilk örneklerden biri olması sebebiyle oldukça sade. İlerleyen zamanlarda gelişen donanımlar ve birleştirme yazılımlarıyla birlikte çok daha gelişmiş örneklerle karşılaşacağımıza eminiz. Elbette inşaat, turizm, reklam gibi daha birçok sektör de bu trendi kendi lehlerine kullanabilir.