Blog

Biyonik Kanguru Gerçeğini Aratmıyor

Alman Pnömatik uzmanı Festo’nun geliştirdiği biyonik kanguru, ağırlık merkezi değişimleri ve denge açısından önemli bir ilerlemeyi sergiliyor.

Kısa zaman öncesine kadar robotların yürümesi bile önemli bir olaydı. Honda’nın ASIMO isimli robotunun merdivenlerden inip, insanlara el sallamasını hepimiz hatırlarız. Fakat gelişen teknoloji, robotların gerçek canlıları daha da iyi taklit etmesini sağlıyor. Google tarafından satın alınan Boston Dynamics’in WildCat robotu buna en güzel örnek. Bir köpeği andıran koşu stiliyle bu robot saate 25 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Alman Festo şirketi ise, hava basıncından güç alan pnömatik tekniğini farklı bir canlıyı taklit etmek için kullanmış: Kanguru. BionicKangaroo isimli robot, tamamen kendi başına zıplayarak hareket edebiliyor. Basit gibi görünse de hareketin detaylarında birçok kritik ayarlama var. Birincisi tendon olarak bilinen bilek bağlantılarıyla bileği hareketli kılmak. BionicKangaroo’nun bilek bölümü önce motorlar yardımıyla gövdeyi yukarı ve ileri doğru itiyor. Ardından gövde yerden havalandığında ileri konuma geçiyor ve bu kez de düşüşü karşılıyor. Düşüş esnasında bileklere binen yük, bir sonraki atlayış için ekstra güç sağlıyor. Tüm bunların yanında BionicKangaroo, kuyruğunu da ağırlık değişimlerini dengelemek için kullanıyor.

BionicKangroo, bir kol bandı yardımıyla el hareketleriyle de yönetilebiliyor.

Sadece 7 kilo ağırlığındaki BionicKangaroo, tüm güç kaynaklarını da üzerinde taşıyor ve böylece kablolardan bağımsız şekilde hareket ediyor.

Bu proje, Festo’nun biyonik mekanikleri anlamak ve taklit etmek için sürdürdüğü programın bir parçası.

Video linki için: http://www.youtube.com/watch?v=mWiNlWk1Muw