Blog

Birkaç basit değişiklik sizi ve girişiminizi kurtarabilir

Çoğu zaman girişimciler düşünürler; “Elimden gelenin en iyisini yapıyor muyum? Peki bu yeterli mi?” Girişimciler, girişimlerinin geleceği kendilerine bağlı olduğundan sürekli baskı altındadırlar. Her ne kadar kötü bir durum gibi görünse de, girişimcilerin rollerinin ne kadar önemli olduğunu bilmeleri bir avantajdır.

Özellikle tecrübesiz girişimciler sık sık endişelenirler. Öte yandan, çok çalışmanın strese davetiye çıkardığı da gün gibi ortada bir gerçek. Kimilerine göre girişimcilikte iş ile kişisel yaşam arasında denge yoktur. Bu doğru olabilir çünkü çoğu girişimci, girişimlerini hayatlarının tam merkezine koyuyor. Girişimciler nerede durmaları gerektiğini bilmeli, kendilerine ve girişimlerine farklı bir açıdan bakabilmeli.

Bir girişimci olarak şu an pek zor zamanlar geçiriyor olabilirsiniz. Rahatlayın, kendinize güzel bir kahve yapın ve birkaç değişiklik ile nasıl her şeyin daha kolay hale gelebileceğini okuyun.

Herkesi memnun edemezsiniz

Girişimciler herkes tarafından onaylanmak zorunda değildir. Takım arkadaşlarınız, yatırımcılar, müşteriler, arkadaşlarınız hatta aileniz attığınız her adımı desteklemeyebilir. Emin olun yaptığın her hamle birilerinin hoşuna gitmeyecek. Size düşen yaptıklarınızın sonuçları olduğunu bilmek, bunları öngörmek ve hazırlıklı olmak. Unutmayın en iyiler bile eleştirilir.

Önceliklerinizi belirleyin

Girişiminiz için önemli olanın ne olduğunu bilin ve önceliklerinizi gerçeğe dönüştürmek için doğru plana sadık kaldığınıza emin olun. Sürekli olarak hedeflerinizi önceliklendirirseniz, kendinizden daha emin şekilde kararlar alabilirsiniz.

Doğru hissettiren hamleler

Çoğu girişimci kendini rekabete kaptırıp sürekli olarak kendisini ve girişimini diğerleriyle kıyaslar. Bu da kontrolün kaybedildiği ve hatalı kararların alınmaya başlandığı dönemdir. Girişiminizi sürekli diğerleriyle karşılaştırmak, sizi hazır olmadığınız ileriye sıçramalar yapmaya itebilir ki bu gerçekten yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Kendi temponuzu takip ettiğinizden emin olun ve yalnızca kendinizle rekabet edin. Hamlelerizi doğru ve gerekli hissettirdikleri zamanlarda yapın.