Blog

Bireysel Katılım Yatırımcısı lisansı verebilen ilk banka TEB oldu

Türkiye’de melek yatırım konseptini alternatif bir yatırım fırsatı olarak müşterilerine sunan ilk banka TEB Özel tarafından kurulan Melek Yatırım Platformu, Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanarak melek yatırım ağı olarak yetkilendirildi.

Akreditasyon ile bir bankanın melek yatırım konusunda kamu otoritesi tarafından yetkilendirilen ilk platformuna sahip olma ayrıcalığı kazanan TEB Özel, Melek Yatırım Platformu ile yatırımcılara lisans verebilecek, ağ kanalıyla yapılan yatırımların belge ve bilgilerini Hazine Müsteşarlığı’na iletip yatırım süreçlerini takip edebilecek.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, Türkiye’de son yıllarda yenilikçi iş fikrine sahip çok sayıda girişimcinin çeşitli desteklerle projelerini hayata geçirirken, yatırımcıların da dikkatlerini girişimcilere çevirdiğini ifade etti.

Bu gelişmenin teknokentler, üniversiteler, devlet destekleri ve regülasyonlardan oluşan geniş bir ekosistem oluşturduğunu vurgulayan Mendi, şunları kaydetti:

“TEB olarak, biz de bu ekosistemin sağlıklı büyümesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye’de Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği’nin 2013’te uygulanmaya başlamasıyla ‘Melek Yatırımcı’ konseptini müşterilerine sunan ilk banka olduk. Kurduğumuz TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile varlıklarını geleneksel finansal araçlar dışındaki alanlarda değerlendirmek isteyen müşterilerimize yeni bir yatırım fırsatı sunuyor, gelecek vadeden projelere de sermaye bularak ülkemizdeki girişimcilerin ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunuyoruz. Şimdi, Hazine Müsteşarlığı’nın TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nu akredite bir melek yatırımcı ağı olarak onaylamasıyla birlikte yeni bir döneme girdik. Bankamızın girişimcilik ve melek yatırımcılık alanlarında verdiği desteğin de bir karşılığı olan bu gelişmeyle birlikte çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyoruz. Melek Yatırımcı olmak isteyen herkesi TEB Özel’e davet ediyoruz.”

BKY Lisansı’na sahip melek yatırımcılar, TEB Özel Melek Yatırım Platformu üzerinden yatırım yaparken, çeşitli vergi avantajlarından da yararlanabilecek. Bu kapsamda, girişim şirketinde sahip oldukları hisse bedelinin yüzde 75’ini yıllık beyannamelerinde vergi matrahından düşebiliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen araştırma, geliştirme ve yenilikçilik projeleri kapsamında projesi son beş yıl içinde desteklenmiş kurumlara iştirak sağlayan yatırımcılar içinse bu oran yüzde 100 olarak uygulanıyor.

TEB ayrıca bu yılki Startup Turkey‘nin de ana sponsoru oldu.