Blog

Biraz rahatlamak için: Artık tarayıcı üzerinde Super Mario 64 oynayabilirsiniz

Nintendo birçoğumuzun çocukluğunda hayran olduğu oyunları kendi platformlarında tutmaya çalışınca mobil ve PC gibi platformlar Mario ve Zelda’dan mahrum kaldı. Şimdilerde Nintendo bu konuda bir adım atmaya karar verdi ancak mobil oyun pazarının da çok ilerlediğini unutmamak gerek. Yani ne kadar şansları olacağını ilerleyen aylarda göreceğiz.

Fakat Mario’nun halen bir şansı olduğunu düşünmeye başladık. Zira bir bilgisayar bilimi öğrencisi olan Eric Roystan Ross, Unity Engine kullanarak Super Mario 64’ün HD versiyonunu hazırlamış. Zaman ve imkanlar kısıtlı olduğu için sadece ilk seviyeyi yazma şansı olsa da ortaya çıkan sonuçlar etkileyici. En azından bizim için 🙂

Ross, daha sonraki bölümler için çalışmayı düşünmüyor. Eğer ilk seviyeyi oynamak isterseniz Unity web player bir bilgisayardan şu linke bağlanmanız yeterli.

Güncelleme: Nintendo’nun isteği üzerine oyun, geliştirici tarafından yayından kaldırılmış. Nintendo, Super Mario’nun isim haklarına sahip olması sebebiyle kar amacı gütmese bile bu projede bir lisans ihlali olduğu için böyle bir istekte bulunmuş.