Blog

Bir Yatırımcının Bu Devirde Yaşamadığını Gösteren 8 İşaret

Teknoloji terimlerinin yaşam süresi ortalama 8-10 yıldır. 40lı yaşlarını geçmiş yatırımcıların çoğu büyük olasılıkla ilk kez internet tarayıcısı açtıkları anı ya da ilk cep telefonu aldıkları anı çok net hatırlayacaklardır. Aynı şekilde bu kişiler, istemci-sunucu teknolojisinin yeni olduğu, Dell’in popüler yeni bir şirket olduğu, Google, Amazon ve Yahoo’nun dünkü çocuk denildiği günleri de hatırlarlar.

Günümüzün girişimcileri önümüzdeki 20 yıllık çağın işini gerçekleştirmektedir ve bu girişimcilerin geleceği oluştururken çağı yakalayan, geçmişte popüler olan bir teknolojiye karşılık yeni ve daha iyi bir teknoloji teklif edildiğinde buna ayak uydurabilen yatırımcılara ihtiyacı vardır. Bu yüzden bir yatırımcının odasını ziyaret ederken hangi çağda yaşadığını ipuçlarını takip ederek anlayabilirsiniz.

Bir Yatırımcının Bu Devirde Yaşamadığını Gösteren 8 İşaret

1.       Monitöründe Dell ya da daha da kötüsü Acer logosunun bulunması

Eğer yatırımcınızın masasında bu logoları görüyorsanız ve yönetici asistanı yakınlarda bir yerde küçük bir ekranın ardından telefonlara cevap veriyorsa şu sonuçlara varabilirsiniz:

a)      Yatırımcınızın yeterli parası yok

b)      Yatırımcınız fazla tutumlu ve bundan sonraki her toplantınızın Starbucks harcamalarını şirketinize fatura edecek

c)       Büyük monitörlerin performansı arttırdığından haberdar değil. İçeride bir yerlerde Outlook 2003’le Exchange çalıştıran bir teknik personel işleri hallediyor.

2.       Windows XP

Dell logolu monitörün ardına gizlice bakın. Windows XP’ye benzer bir ekran koruyucu mu gördünüz? Tamam belki XP Microsoft’un yayınladığı en istikrarlı sürüm olabilir ama DOS da onun kadar iyiydi! Eğer illa ki Windows olacaksa en azından Windows 7 olsun ve Vista’yı pas geçtiklerini umalım.

3.       Ahşap paneller

Odaya girdiğinizde vernik kokusu mu alıyorsunuz? Sizi desenli duvar kağıtları, İran halısı ve eski usul mobilyalar mı karşılıyor? İlla ki her yer cam panel olsun demiyoruz ama bu tarz bir dekorasyon size hangi çağa adım attığınızı düşündürebilir.

4.       Faks numarasının yer aldığı kartvizit ve @aol ya da @yahoo uzantılı e-posta adresi

Kartvizitler hala iş dünyasının demirbaşı. Yatırımcınızın Linkedin hesabında daha fazla bilgi yer alsa da kartvizitinden önemli ipuçları elde edebilirsiniz. Her şeyden önce kartta faks numarası var mı? Mail adresinin uzantısı @aol, @yahoo, @msn ya da @hotmail ile mi bitiyor? Yüksek teknolojiye yatırım yapacak bir kişinin eski teknolojiyi kullanması sizi düşündürmeli.

5.       Akıllı tahta olmaması

Akıllı tahtanın ofislerde henüz bir standart haline gelmemiş olması şaşırtıcı. Kağıtlar üzerinden bir şeyleri anlatmak ve takip etmek oldukça zor. Bir şeylerin nasıl çalıştığını tahta olmaksızın nasıl anlatabilirsiniz ki?

6.       Mizah anlayışı

Eğer yatırımcınız sıkıcıysa şirketinizi kurarken yıllarca sürecek bu sıkıcılığa da imza atıyorsunuz demektir. Ki bu yıllarda gülmeye çok ihtiyacınız olacak. Şu an gözlerinizi kapatın ve 7 yıl boyunca bu insanlarla toplantı yaptığınızı hayal edin. Hiç eğlenen var mı?

7.       Tümünü yanıtla ve sonsuz “cc” adresleri

Yatırımcınız yanıtla ve tümünü yanıtla arasındaki farkı henüz kavrayamamış mı? Bir e-postanın akabinde 8-10 tane daha e-posta mı alıyorsunuz? Bu e-posta bana neden geldi ki diye kafa yorduğunuz oluyor mu? Gerçekten birilerinin bu yazışmanın tüm detaylarından haberdar olmasına gerek yoksa onları “tümünü yanıtla” ile meşgul etmeye gerek yok.

8.       Blackberry

Evet Blackberry ile uzun mesajlar yazması daha kolay. Ama müşterilerinizin kullanmadığı ve “Bir zamanlar babamda da bundan vardı” dediği bir teknolojiden sonrasını benimsememiş bir yatırımcıyla önümüzdeki 7 yıl boyunca çalışmak istediğinize emin misiniz?

 

Kaynak:

 Is your VC from THIS century?