Blog

Bir Ülkede Silikon Vadisi Nasıl Kurulur?

Birçok ülke kendi topraklarında geleceğin Silikon Vadisini kurmak amacıyla milyonlarca dolarlık yatırım yapmaktadır. Maalesef Silikon Vadisi donanımlı binalarla ve bir dünya para dökerek kopyalanabilecek bir yer değildir. Neden mi?

Çünkü Silikon Vadisi sadece bir “yer” değildir, bir düşünce biçimidir.

Silikon vadisi düşünce biçimini yerel topluluğunuza yerleştirmek, yenilikçi bir büyümenin tohumlarını ekmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

1.       Hataları kabul etmek

Silikon Vadisi girişimcileri dünyanın herhangi bir yerindeki girişimciden çok daha fazla hata yapar çünkü hata yapma yeteneği onlara büyük riskler almalarına ve başarmalarına yardımcı olur. Bir kültür hem sosyal hem de finansal açıdan hata yapma riskini kabul ettiğinde bu durum beraberinde hem genel politikada hem de sosyal yapılanmada girişimcilere gerçek yaratıcılıklarını özgür bırakma şansını verir.

2.       “Geek” kültürünü kucaklamak

Her toplumda süper zeki insanlar bulunmaktadır fakat bu kişiler bu toplumlarda çoğunca dağınık sektörlerde ve birbirleri ile nadiren iletişim halindedir.  Silikon Vadisi bu konuda açık fikirlidir ve süper zeki fakat dış ortamda fazla sosyal olmayan bu insanları ilginç bulur. Neden? Çünkü zeki insanların paylaştığı ortak bir özellik vardır- Onlar yaratıcıdır. Ülkenizde yaratıcı projeler geliştirmek ve yaratıcılığa insanları teşvik etmek için onları bir araya getirmeli ve desteklemelisiniz.

3.       Yatırım ağı oluşturmak

Silikon Vadisi, risk sermayesi yatırımcılarının markasıdır ama daha da önemlisi henüz tohum aşamasındaki projelere bir sermaye havuzu sağlayacak büyük melek yatırımcı ağlarının da merkezidir. Bir toplumda melek yatırımlardan daha çok faydalanabilmek için var olan ağları bir araya getirmek ve eğitmek iyi bir adım olacaktır. Günün sonunda eğer gelecek vadeden şirketler bir ekosistemde kurulmaya başlanırsa, para da bu ekosistemi bir şekilde takip eder.

4.       Teşvik işbirliği

Yukarıdakilerin yanı sıra Silikon Vadisi inanılmaz bir şekilde birbirine kenetlenmiş ve işbirlikçi bir kültürü temsil etmektedir. Farklı becerileri, geçmişleri ve deneyimleri olan birçok insan bir araya gelerek nerdeyse her akşam fikirlerini, en iyi uygulamaları, metrikleri ve geri bildirimleri birbirleri ile paylaşmaktadır. Neden? Çünkü bu ortamı yaşayan insanlar birbirine yardım etmenin ve paylaşmanın daha hızlı bir ilerleme, daha etkin inovasyon, daha hızlı market büyümesine olanak sağlayacağını bilir.

Girişimciler birlikte çalışarak daha çok kazanırlar çünkü fikirler önemli değildir, önemli olan o fikri gerçeğe dönüştürmektir. Eğer Silikon Vadisini bir ülkeye kazandırmak istiyorsanız insanların birbirleri ile işbirliği yapabileceği, bilgiyi paylaşabileceği bir nesil oluşturmalısınız. Silikon Vadisinin başarılı olmasının temeli tam olarak budur.

 

 

Kaynak:

How to wire Silicon Valley into your community