Blog

Bir Girişimcinin Günlüğü


Görsel: www.inc.com

Bu makale Evrim Karahan tarafından kaleme alınmıştır.

Bilgiyi öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Kimileri görerek, okuyarak öğrenir; kimileri dinleyerek, tartışarak öğrenir; kimileri ise tecrübe ederek. “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer” misali bir işi tecrübe etmek onu öğrenmenin en kalıcı fakat en uzun sürede öğrenilen yoludur.

Bir girişimci olarak yola koyulduğunuzda pek çok farklı konuyu görecek, tartışacak, tecrübe edeceksiniz. Sizden önce bu süreçleri atlatmış insanların deneyimleri, yorumları bazı zorlukları daha kolay atlatmanıza, en azından bir zorlukla karşılaştığınızda olası nedenlerini ve tecrübe edilmiş sonuçlarını bilmenize yarar. Bu yüzden sizler için girişimcilerin ilk yıllarında öğrendikleri konuları araştırdık.

Bir girişimci ilk yılında neler öğrenir?

1. İnsanlar (özellikle de yatırımcılar) fikirlerinizi çalmazlar, fikrinizin güvende olup olmadığı konusunda takıntılı olmayın.

2. Yeni bir girişime başlayacaksanız gireceğiniz pazarı tüm detayları ile öğrenin. Pazarın beklentisinden, gerçek ihtiyacın ne olduğundan emin olun. Üstün yeteneklere sahip bir takımınız olabilir, işinizde çok yıllık deneyime sahip olabilirsiniz fakat gireceğiniz pazarı bilmezseniz başarısız olursunuz.

3. İlk görüşte aşık olunacak, iletişimi kolay, hızlı geliştirilebilen, 6 yaşındaki bir çocuğun bile anlayabileceği ürünler geliştirmelisiniz. İş ne kadar karmaşık bir hale gelirse, o kadar zor satılır.

4. Para kraldır, yatırımcı heyeti kraliçe, öz kaynaklar ise kaleniz. Finans yönetimi, girişimlerde satranç oynamaya benzer. Doğru strateji her şeydir.

5. Takım kurarken sizi tamamlayan insanları tercih edin. İnsanlar genelde kendilerine benzeyen kişilerle ortaklık kurma eğilimindedir. Bir girişime başlarken sizden farklı düşünen ya da farklı niteliklere sahip insanlarla takım kurmak vizyonunuzu ve şirketinizi geliştirir.

6. Doğru sorular sormayı öğrenin. İşinizi ne kadar iyi bilirseniz o kadar doğru sorular sorabilirsiniz.

7. Odaklanın. Aklınıza gelen her güzel fikre atlamayın. Şu an hangi proje üzerinde çalışıyorsanız dikkatinizi ona verin.

8. Hız, mükemmellikten önemlidir. Siz geliştirdiğiniz ürünün mükemmel olması için çalışırken rakipleriniz daha basit bir ürünle denizdeki büyük balık olabilir. Pazara ilk giren pazarı domine eder.

9. Duygusal kararlar vermeyin. Duygusal bir anınızda (pozitif bile olsa) iş ile ilgili herhangi bir karar almayın. Duygusal ruh halleri işinize açık bir şekilde bakmanıza engel olur. Sakinleşene kadar bekleyin.

10. Aklınızda en az 3 iş modeli olsun. Birinde başarısız olursanız diğerini takip edin.

11. Geliştireceğiniz ürün ya da servis için talep olduğundan emin olun. Birçok girişimci işe iyi bir fikir bulup onu pazara göre şekillendirmeye çalışır. Bunu yapmayın. Önce talebe bakın sonra geliştirin.

12. Gerçek bir girişimci ile girişimci olmak isteyen kişi arasındaki fark, başarısızlığı nasıl yorumladığıdır. Başarısız olmak bu işin doğal bir parçasıdır. Başarısızlığı bir deneyim olarak algılayın ve yola devam edin.

13. Sosyal medyaya yatırım yapın. İnternet ve sosyal ağlar günümüzde en güçlü pazarlama araçlarıdır. Facebook, twitter, youtube gibi sosyal ağlarda bilinirliğinizi ve takipçi sayınızı arttırın. Web sitenizin SEO ayarlarını yaparak arama motorlarında şirketiniz ya da ürünlerinizle ilgili aramalarda üst sıralara çıkın.

14. Etik değerlerinizden ve saygınlığınızdan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Değerlerinizle örtüşmeyen bir başarı sizi hiçbir zaman mutlu etmez.

15. Daha çok zaman ve enerjinizi alsa bile şirketiniz için en iyi olan kişileri işe alın. Hızlı ve iyi planlanmamış işe alımlar şirkete yarardan çok zarar verir.

16. Şirket içindeki dengeyi iyi kurun. Örneğin mühendisler ve satışçılar doğaları gereği birbirlerini anlayamaz ve geçinemezler fakat her iki grup da şirket için kritiktir. Ortamdaki tansiyonu her zaman dengede tutun. Herkesin birbirine saygı duyarak uyum içinde çalışacağı bir ortam oluşturun.

17. Müşteri velinimettir. Müşterilerinizle ilişkilerinizi yakın tutun. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya çalışın.

18. Dürüstlük önemlidir. Kendinize karşı dürüst olun. Sizin dışınızdaki insanların eleştirilerini dinlerken tarafsız ve dürüst bir şekilde dinleyin. Eğer haklı bulursanız, değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

19. Şeffaflık politikası izleyin. Yatırımcılarınızdan çalışanlarınıza kadar herkese karşı şeffaf bir yönetim sergileyin. Kötü haberleri saklamayın. Takımınızla periyodik olarak konuşun, açık olmaları için cesaret verin.

20. Ürün ve hizmetlerinizi sürekli gözden geçirin. Ürününüzü olduğundan daha iyi bir konuma getirmek için yeni yollar, teknolojiler var mı? Daha kaliteli nasıl hizmet verebilirsiniz? Sürekli geliştirin.

21. Planlar, projeler yeni koşullar karşısında değişim gösterebilir. Değişikliklere açık olun. Şirketin daha önce karşılaşmadığı durumlara karşı esnek ve dinamik olabilmesi için yeni yaklaşımlar geliştirin. Yeni koşullara direnç oluşturmak yerine çözüm olun. Takımınızı da problem değil çözüm odaklı olması için destekleyin.

22. Şirket kültürü, şirket kurucularının sorumluluğundadır. Söyledikleriniz ve yaptıklarınız birbiri ile tutarlı olmalıdır. Olan biten her şeyi arkanıza yaslanıp izlemeniz mümkün değildir. Siz sorumluluk almazsanız, takımınızdan o sorumluluğu bekleyemezsiniz.

23. Müşterilerin geri bildirimlerini dikkate alın. Yaşadıkları problemleri eleştirel yolla da olsa paylaşan her müşterinin verisi kritiktir. Ürününüzün dışarıdan nasıl göründüğünü, gerçek kullanılabilirliğini  ancak son kullanıcılardan öğrenebilirsiniz.

24. Kodlama bilmeyebilirsiniz ya da tasarımdan anlamayabilirsiniz ama teknik detaylar ürününüz geliştirilirken illa ki kullanılacaktır. Bu yüzden takımınızla tartışabilecek ve fikir alışverişi yapabilecek düzeyde işinizin farklı boyutları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

25. Bundan önceki tüm maddeleri girişim hayatınız boyunca düzenli olarak kontrol edin.

 

Kaynaklar

http://www.quora.com/What-are-the-most-important-lessons-entrepreneurs-have-learned-in-the-first-year-of-their-first-startup

http://yfsentrepreneur.com/2013/02/19/21-entrepreneurs-share-lessons-learned-their-first-year-in-business/3/