Blog

Bir Girişimcinin e-Bülteninin Spam’a Düşmemesi İçin Gerekenler

Birçok girişimci işlerini mail yoluyla yürütür, müşterileri mailler gönderir hatta pazarlamasını maillerle yapar. Siz de girişimci olarak e-posta adreslerini çok aktif bir şekilde kullanacaksanız dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu yazımızda özellikle dikkat edilmesi gereken püf noktalarını derledik.

  • E-posta adres listeleri satın almayın, kiralamayın: Yasal olarak böyle bir şansınız var ama bu iyi bir fikir değil. Yasal olsa da aslında bu kötü bir pazarlama tekniği çünkü aslında eposta servis sağlayıcılarının hizmet kullanım şartlarına uymuyor. Aynı zamanda e-posta adreslerini satın aldığınız kişiler sizi tanımıyorlar, büyük ihtimalle de sizden eposta almak istemeyecekler. Hatta büyük ihtimalle sizi spam olarak işaretleyecekler. Ve en önemlisi, haydi dürüst olalım, yüksek kalite eposta adresleri hiçbir zaman satılık değildir.

  •  Spam çağrıştıran kelimeler kullanmayın: Spam filtreleri ile baş etmenin bir yolu da kullandığınız kelimelere dikkat etmek. Nasıl kelimeler bunlar? Bedava, garanti, taahhütsüz… Bu tarz ucuz kelimeler diyebiliriz aslında kabaca. Daha yaratıcı olabilirsiniz. “Yalnız değilsiniz.” “Aradıklarınızı bulabildiniz mi?” “Moraliniz mi bozuk? Tahmin etmiştik” gibi…
  • E-postanızın içine herhangi bir dosya eklemeyin: Kayıtlı kullanıcılarınızı belirli bir pdf ya da Word dokümanına yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bu tarz bir dosyayı e-postanızla ek halinde göndermeyin. Spam filtreleri bu tür e-postaları zararlı olarak görüp hemen eliyor. Yine dosyanızı başka bir yere yükleyerek e-postanıza dosya indirme imajı koyarak basıldığında gerekli linke gidilmesini sağlayabilirsiniz.
  • E-postanızın içinde video, Flash ya da Javascript yer almasın: Pek çok e-posta kullanıcısı flash ya da embed video gibi zenginleştirilmiş medya özelliklerini kapalı tutuyor. Eğer e-postanızla kullanıcıyı bir video oynatıcıya yönlendirmek istiyorsanız, kullandığınız imajda play tuşu kullanabilirsiniz, imajın üzerine basıldığında ilgili video oynatıcının linkine yönlendirilmiş olurlar.
  • E-postanızın içinde de başlığında da kesinlikle tüm kelimeler büyük harf olmasın: Lütfen insanlara bağırmayın. Bu hiç kibar bir davranış değil. Şaka bir yana, internet dünyasında kelimelerin tüm harfleri büyük olduğunda bu bağırmak olarak algılanıyor, bu artık oturmuş bir algı, dolayısıyla dikkat çekmek için tüm harflerin büyük kullanılması itici görünüyor.
  • E-postanızın içinde gereğinden büyük imajlar kullanmayın: Spam filtreleri burada da görevde. İmajlarınızın boyutlarını küçültmeye gayret edin. Spam’e düşmese bile uzun süre yüklenemeyen imajlar can sıkıcı olacaktır. Kaliteden ödün vermeden boyut küçültme yoluna gidilmelidir. Hele ki Outlook Express kullanan bir kitleye hitap ediyorsanız bilin ki bu servis arka plan imajlarını görmüyor, bunun yerine belirli bir renk kullanmak isteyebilirsiniz.
  •  E-posta adres listenizi güncel ve temiz tutun: E-posta “hijyeni” önemli! İnternet hizmet sağlayıcıların şikayet oranı olarak baktıkları şey tüm liste değil aktif kullanıcı listesi oluyor. Artık kullanılmayan e-posta adresleri de spam olarak değerlendiriliyor. Kaç kişi e-postanızı açmış, kaç kişi tıkladı ve kaç kişi varılan sitede zaman geçirdi raporlarıyla listelerinizi güncel tutabilirsiniz.
  • Üyelerinizden e-posta adresinizi adres rehberine eklemesini isteyin: Konu yine spam filteleri! Rehbere eklenen adreslerin spam’e düşme olasılıkları yok.
  • Gönderici isminiz tanıdık bildik bir isim olsun: Spam konusunda kullanıcılar da artık atakta! Bilmedikleri, anlamadıkları bir isim gördüklerinde, çok da fazla üzerinde durmadan spam olarak niteleyebiliyorlar e-postaları. Özellikle kimden geldiği kişiselleştirilmiş e-postalar daha çok hoşa gidiyor ve spam olarak değerlendirilmiyor.
  • E-postanız hem HTML hem metin şeklinde görüntülenme seçeneklerini içersin: HTML her zaman size daha eğlenceli, renkli, dinamik e-postalar oluşturma imkanı sağlayacak. Hem metin, hem html seçeneği daha kullanıcı dostu bir tutum, seçenek sunmak her zaman iyidir. HTML versiyonun düzgün şekilde kodlandığından da emin olun, kırık linkler ya da kod yazıları varsa yine spam zannedilme riski artıyor.