Blog

Bir girişimci olarak yatırımcılarınızı nasıl bilgilendirmelisiniz?

Yatırımcılarınızı doğru bilgilendirmeniz önemlidir. Yatırımcılarınızla uzun süreli ilişkiler kurmak , stratejik yatırımcıların işinize sağlayabileceği değeri maksimum seviyeye çıkarmanın en önemli kısımlarından biridir. Bir şirketin kurucusu olarak, yatırımcılarınızla olan ilişkileriniz için çaba göstermelisiniz çünkü onlar işinizin iyi gitmesini önemserler. Her ilişkide olduğu gibi, güçlü ve uzun süreli bir ilişkiye sahip olmak için karşınızdakilerle açık bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

İş hakkındaki bilgilendirmeler

Başlangıç aşamasındaki birçok girişim yatırımcılarını her ay veya 3 ayda bir bilgilendirmeyi seçer. Bu periyodik bilgilendirmeler anahtar metrikler, ürünün çektiği ilgi veya o anda gündemde olan herhangi bir konu hakkında olabilir.

Finansal konulardaki bilgilendirmeler

Yatırımcılarınızı her yeni finansal dönem hakkında bilgilendirmelisiniz. Yatırımcınızla yaptığınız anlaşma gelecekteki finansal konular hakkında var olan yatırımcılarınızı bilgilendirmenizi yasal olarak zorunlu kılabilir.

Geçmişteki finansal dönemlerdeki yatırımcılarınız yasal olarak yeni yatırım turlarına katılma hakkına sahip olabilirler. Her bir yatırımcının bilgilerini düzgünce tutmak birden fazla yatırım turuna çıkacak şirketler için hayatidir.

İşiniz büyüdüğü zaman, şirketinizi satın almak isteyen kişiler ya da şirketler olabilir. Yatırımcınızla yaptığınız anlaşma gereği bu gibi durumlarda yatırımcınızı bilgilendirmek durumunda olabilirsiniz.

Halka açılma, şirketinizin hisselerinin kamuya açık borsada satışa sunulmasıdır. Bu durumda varolan yatırımcılarınızı önceden bilgilendirmek durumunda olabilirsiniz.

Kaynak