Blog

Bir Galaksi Tasarlamak Ne Kadar Zor Olabilir? (Oyun)

Bilim, bizleri etrafımızda olan şeylerin doğru cevaplarını bulmaya itiyor. Her yıl milyarlarca lira da evrenin ve dünyamızın sırlarını bulmaya harcanıyor. Fakat şuna hiç şüphe yok; İçinde bulunduğumuz Güneş sisteminin kusursuz düzeni gerçekten bir mucize. Gezegenlerin güneşe uzaklığı, birbirleri arasındaki kütlesel çekim ilişkileri, kara delikler ve başıboş asteroidler gibi meselelerin arasında Dünya gezegeninin varoluşu kusursuz bir sürecin sonucu.

Bu mucizeyi anlamak için, galaksimizi kendi elleriniz ile düzenlemeye kalkışmanız yeterli. Super Planet Crash size bu fırsatı tanıyor. Teksas Üniversitesi’nde Astronom olarak görev yapan Stefano Meschiari tarafından geliştirilen oyun, çok basit bir mantığa sahip; En fazla ve en büyük gezegenlerle bir güneş sistemi inşa etmek. Bu sistemin en az 500 yıl boyunca kendi içerisinde kusursuz çalışmasını sağlamanız gerekiyor. Yani gezegenler sistem dışına çıkmamalı ya da birbirine çarpmamalı. Tüm bunları zor yapan ise gezegenler arası itme ve çekme kuvvetleri. Fazla büyük gezegenler tüm sistemi paramparça edebiliyor.

Super Planet Crash, tarayıcı üzerinden ücretsiz olarak oynanabiliyor. Skorunuzu da sosyal hesaplarınızda paylaşmanız mümkün. Belki sizi Flappy Bird kadar sarmaz ama daha öğretici olduğu kesin.

 

http://www.stefanom.org/spc/  – Site şu sıralar bir hayli yoğun, bu sebeple erişmeniz biraz zaman alabilir.