Blog

Bir eğitim aracı olarak Minecraft

Minecraft, ”basit fikirler daha başarılı olur” söyleminin en net kanıtı gibi. Çok basit bir yapıya sahip olmasına rağmen o kadar fazla kullanım alanı var ki, yazılım devi Microsoft ona 2,5 milyar dolar ödemekten çekinmedi. Şimdi Microsoft bünyesinde Minecraft’ın kullanım alanları gelişmeye başlıyor. 

Microsoft, Minecraft’ın okullar için özelleştirilmiş bir versiyonunu duyurdu. Bu versiyon, aslında Mojang’ın daha önce duyurduğu MinecraftEdu versiyonuna dayanıyor. Microsoft, bu versiyonu alıp içerik anlamında iyileştirmiş. Tümüyle serbest bir dünya yerine içerisine Giza Piramiti, Yunan tapınakları gibi gerçek dünya yapıları yerleştirilmiş. Sadece mimari yapılar değil, göz gibi organların da üç boyutlu halleri de mevcut. Bunlar dışında standart Minecraft’tan çok da farklı değil.

Minecraft_goz

Microsoft, sadece kendi içeriklerini sunmayı düşünmüyor. Şirketin asıl hedefi öğretmenlere sistemin kontrolünü vermek. Böylece her öğretmen kendi ihtiyaçları doğrultusunda yeni dünyalar yaratabilecek. Bunlar paylaşım sistemine yüklendiğinde de herkese açık güzel bir içerik ortaya çıkmış olacak.

Son dönemde online eğitim modellerinin çok popüler olduğu günümüzde, Minecraft’ın sunduğu araç çok kapsamlı olmasa da güzel bir destek aracı olabilir. Elbette bu şunu da akıllara getiriyor: gelecekte mobil oyunlar, daha fazla öğretici özelliğe bürünüp birer eğitim aracı haline de gelebilir. ”Gamification” birçok alanda karşımıza çıkacak gibi.