Blog

Bir başarı hikayesi: Xiaomi’nin piyasa değeri 45 milyar dolar oldu

Henüz piyasanın çok yeni oyuncularından biri olmasına rağmen inanılmaz hızlı büyüme rakamları elde eden Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, son yatırım sürecinin ardından piyasa değerini 45 milyar dolara yükseltti.

Çin’de faaliyet gösteren ve özellikle Asya ülkelerinde başarıyı çok hızlı yakalayan Xiaomi, Apple’ı örnek aldığını gizlemiyor. Şirketin birçok ürünü ve onları sunum biçimi Apple’dan birebir alınmış gibi görünüyor. Ancak Xiaomi’nin felsefesi Apple’ın Çin merkezli klonu olmak üzerine değil. Onlar donanım üreticileriyle bağlarını geliştirerek ucuz donanımlar üretmenin mümkün olduğu bir ekosistem geliştirmeyi hedefliyor. Bunun neticesinde büyük kitlelere ulaşacak cihazlardan da yazılım ve servislerle para kazanmayı planlıyorlar. Yani bu açıdan da Google’a benzedikleri söylenebilir.

Bu strateji sayesinde özellikle Çin’de çok başarılı olan Xiaomi, halen özel bir şirket. Son yatırım turunda elde 1.1 milyar dolarlık yatırım miktarı da şirkete olan güveni gösteriyor. Bu turun ardından 45 milyar dolara yükselen piyasa değeri de Xiaomi’yi en yüksek değerli özel şirketlerden biri yapıyor.

Xiaomi halen kendini bir donanım şirketi değil bir internet şirketi olarak tanımlamaya devam ediyor ve gelecekteki hedefleri bunu farklı alanlara yaymak. Yani akıllı telefon dışında birçok farklı alana yayılmayı hedefliyorlar. Yeni yatırımla birlikte geleceğe dönük hedefleri de bu olacak.

Şirkete yatırım yapanlar arasında Singapur ve Rus merkezli grupların yanı sıra Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma’nın yatırım şirketi Yunfeng Capital de bulunuyor.

Ancak Xiaomi için gelecek şimdilik çok da parlak görünmüyor. Özellikle patent davaları yakın dönemde şirket için çok büyük bir soruna dönüşebilir. En son Hindistan’da, Ericsson firmasının başvurusu üzerine Xiaomi’nin satışları geçici olarak durdurulmuştu.