Blog

Bill Gates’ten Microsoft’un 40. yılı için ilham verici bir mektup

Bazı dönemler vardır ki ne kadar özel ve farklı oldukları ancak yıllar sonra anlaşılır. Günümüzde teknoloji ve bilim çok ilerlemiş olsa da Ay’a ilk ayak basıldığı gün duyulan heyecanın yerini başka ne tutabilir? Kişisel bilgisayarın tarihinin yazılmaya başlandığı, Microsoft ve Apple’ın ilk adımlarını attığı günler de yakın tarihin en unutulmaz dönemlerdi.

Şimdilerde o döneme dair anıları okurken IBM, Xerox gibi oyuncular bilgisayar dünyasına hakim olduğunu okuyor belki şaşırıyoruz. Zira Xerox bugün kurumsal yazıcı ürünleriyle tanınırken IBM donanımdan tümüyle elini çekmiş durumda. O dönemde birer startup olan Apple ve Microsoft ise aradan geçen 40 yıla rağmen daha da büyümeye devam ediyor. Elbette bugün yaşadığımız günlerin değerini de ilerleyen yıllarda anlayacağız ama belki de 80’lerin girişimleri ve girişimcileri gibi bir daha olmayacak.

Microsoft’un kurucusu ve uzun yıllar CEO’su olan Bill Gates ise bugün 59 yaşında ve 79 milyar dolardan fazla kişisel servete sahip bir girişimci. Satya Nadella’nın CEO olmasıyla birlikte Microsoft’ta yeniden daha etkin rol almaya başlayan Gates, şirketin 40. yılı için de halen içinde heyecanlı bir girişimci olduğunu ortaya koyan bir mektup yayınlamış.

Mektup aslında Microsoft çalışanlarına özel bir iç mektup olarak yayınlanmış ama birkaç Microsoft çalışanı bunu sosyal medya hesapları üzerinden yayınlandı.

Türkiye’de de Hüsnü Özyeğin gibi ömür boyu başarı örneklerini görmek mümkün. Bu da bize şu mesajı veriyor: bir girişimci için hedefler kısa vadeli ya da maddiyat odaklı olmamalı. Girişimcilik bir yaşam tarzı ve bu ‘zehri’ bir kez alanlar ömür boyu ondan kurtulamıyor.

 

Tomorrow is a special day: Microsoft’s 40th anniversary.

Early on, Paul Allen and I set the goal of a computer on every desk and in every home. It was a bold idea and a lot of people thought we were out of our minds to imagine it was possible. It is amazing to think about how far computing has come since then, and we can all be proud of the role Microsoft played in that revolution.

Today though, I am thinking much more about Microsoft’s future than its past. I believe computing will evolve faster in the next 10 years than it ever has before. We already live in a multi-platform world, and computing will become even more pervasive. We are nearing the point where computers and robots will be able to see, move, and interact naturally, unlocking many new applications and empowering people even more.

Under Satya’s leadership, Microsoft is better positioned than ever to lead these advances. We have the resources to drive and solve tough problems. We are engaged in every facet of modern computing and have the deepest commitment to research in the industry. In my role as technical advisor to Satya, I get to join product reviews and am impressed by the vision and talent I see. The result is evident in products like Cortana, Skype Translator, and HoloLens — and those are just a few of the many innovations that are on the way.

In the coming years, Microsoft has the opportunity to reach even more people and organizations around the world. Technology is still out of reach for many people, because it is complex or expensive, or they simply do not have access. So I hope you will think about what you can do to make the power of technology accessible to everyone, to connect people to each other, and make personal computing available everywhere even as the very notion of what a PC delivers makes its way into all devices.

We have accomplished a lot together during our first 40 years and empowered countless businesses and people to realize their full potential. But what matters most now is what we do next. Thank you for helping make Microsoft a fantastic company now and for decades to come.