Blog

Bilişim 500 Listesine 486 Şirket Çıkabildi

Türkiye’de bilişim sektörüne dair en detaylı listelerden biri olan İnterpromedya’nın düzenlediği Bilişim 500 listesinin 2014 versiyonu açıklandı.

Bilişim Türkiye için önemli bir konu olduğu herkes tarafından dile getirilen bir durum. Türkiye’nin teknolojiye olan merakı, teknolojik gelişmelere karşı hızlı tepki, gelecek Türkiye’nin bilişim adına önemli bir ülke olabileceği beklentisini doğuruyor. Genç nüfusumuzun oranını da düşünürsek bu beklentiler yersiz değil.

Fakat Türkiye, teknolojiye uyum sağlamak konusunda çok hızlı ve istekli olsa da işin daha çok tüketim tarafıyla ilgileniyor. Bu, son olarak Bilişim 500 2014 listesinde de apaçık ortada.

En önde gelen şirketlere baktığımız zaman perakende zincirleri ve telekom şirketlerini görüyoruz. Yani bir şekilde üretilmiş teknolojileri bizlere satan şirketler. Elbette bu şirketler yanlış bir şey yapmıyor, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu tarz şirketlerin olması normal. Sonuçta en gelişmiş teknoloji ithal olduğu için onlar da bize ihtal teknolojiler sunuyorlar. Tüketici olarak bizlerin istediği bu. Elbette bu durum Türkiye’nin ekonomisi ve geleceği için çok sağlıklı bir gidişat değil.

Listenin en ön sıralarında yer alan şirketler; Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Teknosa, Penta ve İndeks Bilgisayar. Turkcell ve Türk Telekom’un listede 3’er şirketleri daha var.

Elbette listede yazılım şirketleri de var. Ancak bunlar ön sıralarda kendine yer bulamamış. Birçoğu yabancı şirketlerin Türkiye şubeleri ya da yabancı ortaklı kuruluşlar.

Listeyi incelediğimizde bir internet girişimine rastlamadık. Geleneksel e-ticaret sitelerini dışarıda bırakırsak mobil ya da internet girişimleri listeye girememiş.

Başta da bahsettiğimiz gibi listede 486 şirket var. Yani sayıyı 500’e tamamlamak mümkün olmamış. Üstelik son sıradaki şirketin yıllık cirosu 500 bin TL. Yani bu listede yer almak çok da zor değil. Listede 15. sıradan sonra cirosu 1 milyar TL’nin üzerine çıkan şirket bilinmiyor.

Dolayısıyla tüm bu rakamlar Türkiye’nin bir bilişim ülkesi olmadığını gösteriyor. Daha doğrusu bilişim üreten değil, bilişim tüketen bir şirketiz.

Bu düzenin değişmesi için toplu bir mantık ve yaklaşım değişimine ihtiyacımız var. Ayrıca büyük şirketlerin bu değişimi başlatmayacakları da bir gerçek. Türkiye’de bu değişimi sağlayacak olan şey başarılı girişimciler olacak. Bu sebeple girişimcilik, girişimci ekosistemi Türkiye’nin geleceği adına çok çok önemli.

Elbette bu listede gerçek anlamda inovatif, dünyaya hitap eden bir girişimin bulunmaması daha gidilecek yolumuz olduğunu gösteriyor. Ancak daha yola yeni çıktık. Bugün bu konuda başarılı olan ülkelere baktığımız zaman girişimi çok daha erken başlattıklarını görüyoruz. Yani kısacası istekli ve sabırlı bir şekilde girişimciliğe devam…

Kaynaklar: Tknlj.com  – BTnet.com.tr