Blog

Bazen ilk olmak yetmez: Uber modelinin yaratıcısı SideCar kapanıyor

2012 yılında araç paylaşım sistemini ilk olarak kullanan şirketlerden biri olan SideCar, Uber ve Lyft’in müthiş hızlı büyümeleri karşısında sürekli güç kaybetti ve artık kapılarını kapatmak zorunda.

Araç paylaşım modeli günümüzde birçok Unicorn çıkarmaya aday olsa da 2011 yılında bu model pek de güvenilir değildi. Zira yasalar, kurallar ve elbette milyonlarca bağımsız kullanıcının yer alacağı bir sistemin çok fazla bilinmezi vardı. Aslında sistem hala mükemmel değil ancak Uber gibi bir devin artık bazı şeyleri değiştirecek bir gücü var.

Oysa Uber, 2009 yılında sadece bir taksi sistemi olarak yola çıkmıştı ve ismi de UberCab’di. 2011 yılında kurulan SideCar ise yola en başından araç paylaşım modeliyle çıkmıştı. Bugün Uber ve rakibi Lyft’in uyguladığı birçok sistem SideCar tarafından denenmişti. SideCar’ın hemen ardından Uber de araç paylaşım sistemini test etmeye başladı ve hızlı büyüme yolunda ilk adımları attı.

Dolayısıyla SideCar pazara giren ilk firma olsa da bu avantajını pek de kullanamadı. Uber pazara girdiğinde ise çok hızlı şekilde gerilerde kaldılar. Şirket yapısında yapılan değişiklikler de SideCar’a yaramayınca 2016 yılının başında kapıları kapatacaklarını duyurdular. Aslında şirketin yepyeni bir model ile devam etme niyeti var. Ancak şimdilik bu modelin ne olacağı belirsiz.

Bu SideCar’ın stratejisinin de mağlup olduğu anlamına geliyor. Zira SideCar, her zaman daha yavaş ve ‘sindire sindire’ büyüme hedefindeydi. Büyük değerlendirmelerle alınan büyük yatırımlardan kaçındılar. Kuruldukları gündükten bu yana 35 milyon dolar yatırım alan SideCar’ın, Uber’in 7 milyar doların üzerinde yatırımla oluşturduğu bütçe ile mücadele etmesi pek de mümkün değildi.

Dolayısıyla bazen pazara giren ilk şirket olmak ya da en iyi 3. olmayı hedeflemek de işe yaramayabiliyor.