Blog

Batıda başarılı olamayan Path’e alıcı Asya’dan çıktı

Asya ülkelerinde yaşanan ekonomik kalkınma, özellikle Çin gibi kalabalık pazarları internet şirketleri ve donanım markaları için fırsatlar merkezi haline getirdi. Örneğin Apple’ın son dönemde Çin’de hatırı sayılır sayıda iPhone satar hale gelmesi şirketin büyümeye devam etmesini sağlıyor. Ancak Asya artık sadece Batıda başarılı olanların büyümek için rotayı çevirdiği gelişmeye açık pazar değil. Kendi şirketlerini yaratan ve hatta Batıya yatırım yapacak güce sahipler.

Elbette Asya’dan çıkan girişimlerden söz açılınca akla Alibaba ve Xiaomi gibi şirketler geliyor. Ancak manşetleri süslemeyen birçok Asyalı şirket de sessiz sedasız adını milyar dolarlık girişimler arasına yazdırmış durumda. 2014 yılında sadece Çin’de yapılan VC yatırımları bile Avrupa’nın toplamını geride bırakmış durumda (10.5 milyar $ vs 15.6 milyar $). Üstelik Asya artık sadece kendi girişimlerine değil, dünyanın farklı bölgelerinden çıkan girişimlere de ilgi gösteriyor.

asya_vc

Path, ABD’nin startup makinesinden çıkan girişimlerden biri olsa da hem kendi anavatanında hem de Avrupa’da pek başarılı olamadı. Başlarda çok hızlı bir yükseliş yaşayan ve şimdiye kadar 75 milyon $ yatırım alan Path, batıda dikkat çekememiş olsa da özellikle Endonezya pazarında çok başarılı. Bu sebeple Güney Kore merkezli Daum Kakao, Path’in daha sonradan ”Classic” olarak adlandırdığı uygulamasını satın almaya karar vermiş. KakaoTalk’un ana şirketi olan Daum Kakao’nun Path için ne kadar ödediği henüz açıklanmadı.

Path, isim yapmış uygulamasını satmış olsa da bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye devam edecek. Şirketin kendi geliştirdiği Kong adında bir selfie GIF uygulaması bulunuyor.

Böylelikle kendi ülkesinde başarılı olan KakaoTalk, Endonezya pazarındaki konumunu da güçlendirmiş oluyor. Asya’da mesajlaşma pazarı bölünmüş durumda; Çin’de WeChat’in hakimiyeti bulunurken Line da Japon pazarında lider. WhatsApp ise zirvede olmasa da tüm pazarlarda kendine yer edinmeyi başaran ender platformlardan.