Blog

Başka Silikon Vadisi Yok!

Amerika’da California eyaletinde yer alan Silikon Vadisi, tüm dünyada teknolojinin lokomotifi olarak görülüyor. Apple, Intel, Oracle, Adobe gibi dünya devlerini evi olan Silikon Vadisi, aynı zamanda yeni girişimler için de en önemli cazibe merkezlerinden biri. Elbette bu durum California’nın imajını ve ekonomisini de ciddi biçimde geliştiriyor.

Son dönemde Amerika’da diğer eyaletler de Silikon Vadisi’nin yarattığı imaja benzer bir imaj yaratacak yerel ekonomilerini canlandırmak için yola çıkmıştı. Fakat son rakamlar gösteriyor ki şimdilik başka Silikon Vadisi yok…

CB Insights’ın verdiği bilgiye göre Amerika’da 2014’ün ilk aylarında rekor seviyede yatırım yapıldı. Şimdiye kadar 880 ayrı anlaşma ile 10 milyar dolar yatırımcılardan girişimcilere aktarıldı. Bu, geçmişte birçok yılın yapılan toplam harcamasının da üzerinde. Bu müthiş rakam, yeni dönemde Amerika’dan önemli yeni girişimlerin çıkmasını sağlayacak.

Businessweek‘in kıyaslamalarına bakıldığında ise tatırımların yapıldığı bölgelerde Kaliforniya’nın bariz üstünlüğü görülüyor. Toplam yatırımınların %58’i Kaliforniya bölgesinde yapılmış. Bu da 5 milyar dolar civarında bir rakamın 3 ayda Kaliforniya’daki şirketlere aktarıldığını gösteriyor. Anlaşma sayısı baz alındığında ise Kaliforniya’nın payı %45.

Kaliforniya’dan sonra yatırımlardan en fazla pay alan eyalet ise %9 ile Teksas.

Kaliforniya içerisinde de iki yatırım bölgesi mevcut. Silikon Vadisi, Los Angeles’ta bulunan Silicon Beach’e kıyasla yatırımların %78’ini kendine çekmeyi başarmış.