Blog

Başarmak için ‘Gücü’ kendi içinizde bulun

Star Wars, hem ilk yayınladığı dönemde bir uzay savaşını yaşatabilmiş olması hem de şaşırtıcı derecede ilham verici hikayesiyle sinema tarihinin en bilinen film serilerinden biridir. Öyle ki yeni fragmanı gözyaşları içerisinde izleyecek kadar seriye bağlı olan hayranları, 4 Mayıs tarihini Star Wars Günü olarak kutluyor.

Star Wars’un hikayesi (birçok filmde olduğu gibi) imkansızlıklar içerisinde başarıya ulaşmak için harcanan çabayı ve kahramanlığı anlatır. Ancak Star Wars’u özel kılan bunu gerçekten ilham verici bir felsefe içerisinde anlatması ve etkileyici sözlerle desteklemesidir. Biz de 4 Mayıs Star Wars Günü’nde başarmak için ihtiyaç duyduğunuz ‘gücü’ ortaya çıkarabilecek ilham verici Star Wars sözlerini derledik:

–  “Yap ya da yapma. Yok bir şey denemek diye” – Yoda – Her zaman başarmak için yola çıkın, sadece denemek için değil.

–  “Işıltılı canlılarız biz. Sadece birer beden değil” – Yoda – 2 kişi, koca bir ordu karşısında çok güçsüz görünebilir. Ama 2 beyin çok şeyi değiştirebilir.

“Gözlerinize inanmayın, sizi yanıltırlar” – Obi-Wan Kenobi – Her şey göründüğü gibi değildir. Sandığınız birçok şey aslında yanlış, uzaktan bakmakla yetinmeyin.

“Neye ihtiyacın olduğunu sen zaten biliyorsun” – Yoda – Zayıf ve güçlü noktalarınızı, neye ihtiyacınız olduğunuz aslında biliyorsunuz. Bunları kendinize itiraf edebilmeniz yeterli.

“Bana asla ihtimallerden bahsetme” – Han Solo – Büyük bir göktaşı üzerine yaklaşırken başarısızlık ihtimalini düşünmek işe yaramaz. İhtimallerin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.

“Neden senin gibi azametli, yarım zekalı, dağınık saçlı bir çoban?” – Prenses Leia’dan Han Solo’ya – İnsanları dış görünüşlerine göre yargılamayın. Zayıf görünümlü o çocuk dünyayı değiştirebilir

“Bir kez karanlık yola girdiğiniz zaman bu sonsuza dek kaderinizi yönetir” – Yoda – Değer yargılarınızı belirleyin ve onlardan hiç vazgeçmeyin. Ayrıca yasalara aykırı işler de yapmayın 🙂

“Jedi numaraların benim üzerimde işe yaramaz. Sadece paramı öde” – Watto – Bazen iyi bir sonuç elde etmek için iyi bir para ödemeniz gerekebilir.

“İmkansızdır, geleceği görmek” – Yoda – Gereksiz detaylarla, tahmin edemeyeceğiniz rakamlarla uğraşmayın. Yapın ve sunun. Bazı şeyler yaptıkça öğrenilir.

“Dolunay şuan üzerimizde. Birazdan gece de bitecek. İşler hep bu şekilde ilerler” – Yoda – Mucize olmasını, en tepeden başlamayı beklemeyin. Başarıya giden yolda herkes bazı aşamalardan geçer.

“Korku kızgınlık yaratır. Kızgınlık nefret yaratır. Nefret başarısızlık yaratır” – Yoda – Elbette hepimiz insanız. Ancak duyguları bu işe ne kadar az karıştırırsak başarılı olma şansımız o kadar yüksek.

“Tüm akıl hocalarının hatalarımızı bizim görmek istediğimizden farklı şekilde görme yeteneği vardır. Ancak bu şekilde büyüyebiliriz” – Padme Amidala – Hatalarımızdan aldığımız dersler de yanlış olabilir. Mentörler bu yüzden değerli.

Luke Skywalker: ”Buna inanamıyorum! – Yoda: Bu yüzden başaramıyorsun” – Kendinize ve fikrinize inanın! İnanmadığınız işlerle vakit kaybetmeyin.

Kaynak