Blog

Başarıya Ulaşmak İçin Sosyal Misyon Yeterli Değil

Bu sözler araç paylaşım projelerinin öncüsü Zipcar’ın kurucusu Robin Chase’e ait.

Robin Chase, Entrepreneur.com‘un düzenlediği bir etkinlikte girişim hikayesini açıklamış. Amerika’da yaşayan bir ev hanımı olduğunu söyleyen Chase, aile olarak tek araca sahip olduklarını ve eşinin sürekli işe giderken arabayı alıp gittiğini söylüyor. Bu sebeple Chase, kendi ihtiyaçları için kullanacağı bir araca ihtiyaç duyuyormuş. Ancak bu araca sürekli ihtiyacı olmayacağından yeni bir araba almaya sıcak bakmamış. Zipcar fikri de bu noktadan çıkmış. Bugün Zipcar, dünyada birçok araç paylaşım sisteminin öncüsü olarak kabul ediliyor.

Şu sıralar Buzzcar adlı bir girişimi daha hayata geçiren Robin Chase, kendisini tam biri girişimci olarak tanımlıyor. Araç paylaşım sistemleri dendiğinde genelde akla trafikteki araç sayısının azaltılması, çevrecilik ve araç satın alamayanlara bir fırsat sunulması gerekiyor. Yani işin bir sosyal misyon tarafı da mevcut.

Fakat Robin Chase, sosyal misyonu girişimcilikte en ön sıraya koymanın yanlış olduğunu söylüyor. “Kullanıcılara neye para vereceklerini anlatmanız, onları fayda sağladığınıza ikna etmeniz gerekiyor” diyen Chase, kendisinin sadece sosyal misyon fikriyle harekete geçmediğini, ekonomiden anladığını ve sistemin gelir modelini çok mantıklı bir şekilde kurduğu için Zipcar’ın başarıya ulaştığını söylüyor.