Blog

Başarılı Ürün Demosu Yapmanın Püf Noktaları

Ürün demosu bir satış sunumunun en önemli kısımlarından biridir. Demo yaparken, müşteriye slaytlarla ya da grafiklerle anlatmak istedikleriniz ispatlama fırsatı elde etmiş olursunuz. Müşterinin ürün ile ilgili merak ettiği detayları anında gösterme  şansına sahipsinizdir. Başarılı bir ürün demosunun şirketinize satış ya da müşteri bağlılığı olarak dönmesi muhtemeldir.  Kötü bir demo ile de potansiyel bir müşteriyi kaybedebilirsiniz. Peki ürün demolarını nasıl daha iyi yapabilirsiniz?

Basit tutun

Demo senaryosuna ürünün bir çok özelliğini eklemek, dinleyicilerde ürünün karmaşık ve kullanımı zor olduğu izlenimini bırakabilir. Bu yüzden yalnızca öne çıkarmak istediğiniz ürün özelliklerini seçerek demonuzu sadeleştirin.

Ürünü değil müşterinizin hikâyesini anlatın

Demo hazırlamanızın amacı ürünün nasıl çalıştığını değil, ürünün müşterilerinizin problemlerine nasıl yardımcı olacağını göstermektir. Anlattığınız her özellik doğrudan müşterinin problemi ya da seçenekleri ile ilgili olmalıdır.

Senaryo hazırlayın

Demonuzda gösterdikleriniz ile anlattıklarınız birbiriyle bağlantılı ve akıcı olmalıdır. Eğer 5 dakika boyunca bir özelliğini anlatıyor fakat bunu sadece 10 saniye gösteriyorsanız, dinleyicileriniz onlardan bir şeyler gizlediğiniz izlenimine kapılabilir.

Prova yapın

Müşterilerinize herhangi bir sunum, konuşma ya da demo yapmadan önce en az 5 kez prova yapın. Eğer mümkünse en az bir kez de provayı demo yapacağınız ortamda gerçekleştirin.

Yerinde test edin

Demo için gerekli tüm ekipmanlarınızın sunum yapacağınız konferans salonuna ya da ziyaret edeceğiniz müşterinin ofisine gittiğinizde problemsiz çalışacağını var saymayın. Beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için demoda kullanacağınız tüm ekipmanları yanınızda götürün ve yerinde test edin.

Esnek olun

Demo sırasında müşterileriniz sorularla senaryonuzun yönünü değiştirmek isteyebilir. Böyle bir durum karşısında senaryodan çıkmak istememeniz müşterilerinizi rahatsız edebilir. Elinizden geldiğince sunumunuzu esnetin.

İspat edin

Ürün demoları satış cümlelerini ispatlamak için en güzel yerdir. Demonuz ile neden bu ürünü teklif ettiğinizi, bu ürünün onlar için neden önemli olduğunu müşterilerinize göstermelisiniz.

Kendinizi tekrarlamayın

Cümleleri tekrar etmek kredinizi arttırmaz, sadece demonuzu daha sıkıcı hale getirir. Bir özelliği eğer farklı bir problemi nasıl çözdüğünü anlatmayacaksanız, tekrar tekrar göstermeyin.

Mevcut bir ihtiyaç değilse demo yapmayın

Müşterinizin anlatacağınız ürüne gereksinim duyduğuna yüzde yüz emin olmadan demo yapmayın. Aynı zamanda demo yaparken müşterilerinizin anlattığınız konuları anladığından ve tatmin olduğundan emin olun.

Teknik terimler kullanmayın

Müşterinizin teknik ekibine sunum yapmadığınız sürece teknik terimler kullanmayın. Müşterilerinizin anlamadığı ya da komplike bulduğu bir ürünü almasını bekleyemezsiniz.

Kaynak:

http://www.inc.com