Blog

Başarılı TED Konuşmacılarının Sırrı

Bir konuşma hazırlarken TED Talks’ta milyonlarca kez izlenen videoların sırlarını kullanmak ister misiniz? TEDx organizatörlerinden  Jeremey Donovan  “How to Deliver a TED Talk: Secrets of the World’s Most Inspiring Presentations” kitabında izleyenlere ilham veren TED konuşmacılarının sırlarını okurları ile paylaşmaktadır:

Büyük bir fikir

En başarılı TED konuşmalarının sırrı konuşmacıların seçtiği tek ve büyük bir fikirdir. Her birinden bir parça bir şeyler anlatan çok fazla konu ile büyük bir etki bırakmak neredeyse imkânsızdır.

Konuşmanızda vermek istediğiniz ana mesaj ya da fikir nedir? Kendinize anlatmanız gereken en iyi hikâyenin ne olduğunu sorun ve konuşmaya bu hikâye ile başlayın. Kendinize şunu sorun “Şimdi anlattığınız hikâye tam olarak vermek istediğiniz mesajı destekliyor mu? Yoksa konunun dışına mı çıkıyorsunuz?” Anlatmak istediğiniz fikri hazırladığınız konuşmanın omurgası olarak düşünün. Kurduğunuz her cümle bu omurga ile bağlantılı olmalıdır.

Olay sizinle ilgili değildir

Unutmamanız gereken en önemli konu, konuşmanızın performansınızla herhangi bir ilgisi olmadığıdır. Performansınızın konuşmanızla bir ilgisi yoktur. Olay sadece seyirci ile ilgilidir. Konuşmanızın kalitesini arttıracak en büyük dönüşüm söylediğiniz şarkının sizin hakkınızda olmadığını fark etmeniz olacaktır.

Konuşurken amacınız sizi izleyenlere öğrendiğiniz bir şeyi hediye etmek olmalıdır. Eğer konuşmanızı bu konsepte yaklaştırabilirseniz, kendinizi daha rahat ve konforlu hissedeceksiniz.

TED konuşmacılarının birçoğu profesyonel konuşmacı değildir buna rağmen videoları milyonlarca kez izlenmektedir. Bu başarının sırrı anlattıkları konuya olan tutkularıdır. Önemsediğiniz biri ile konuşuyormuşçasına hazırlanın.

Başlangıç Cümlesi

Konuşmanıza nasıl başlayacaksınız? Eğer yapabiliyorsanız, atılabilecek ilk ve en güzel adım doğrudan hikâyeye başlamaktır. Hikâyenizi tekrarlamayın. Hikâyeyi izleyici ile birlikte yaşayın. Konuşmanıza duygularınızı katın.

Konuşmaya başlarken yapılabilecek en iyi ikinci şey, konuşmaya açık uçlu bir soru ile başlamaktır. Sorunun cevabı konuşmanızın merkezi olmalıdır.  Eğer konuşmaya bir dizi soru ile başlayacaksanız, tüm bu soruların tek bir yanıtı olmalıdır, o da konuşmayla vermek istediğiniz mesaj.

Konuşmaya başlarken son olarak kurulabilecek ilk cümle, izleyiciyi şok edecek, beklenmedik bir istatistik vermek olabilir.

Meşhur bir söz ya da bir slogan

TED Talks’taki en iyi konuşmalar, konuşma süresince meşhur bir sözü ya da bir sloganı tekrar eder. Bu konuşmalarda, konuşmanın başına, ortasına ve sonuna serpiştirilmiş bir şekilde aynı sloganı görmek mümkündür.

En iyi sözler en az 3 en fazla 12 kelimeden oluşmaktadır. Bu eylem, izleyiciyi konuşmaya odaklamak için önemlidir. Sizi izleyenlerin bu konuşmayla özdeşleşmesini mi istiyorsunuz? O halde onların hayatını değiştirecek bir şey sunmalısınız. Bir ritim ya da bir şarkıdan oluşan sloganlar en etkili olanlarıdır. Eğer sloganınız akılda kalıcı değilse yenisi ile değiştirin.

İç frekansınız

Hikâyeler anlatmak insanın çocukluk yıllarından bu yana doğasında olan bir özelliktir. Her birimiz doğal hikâye anlatıcılarıyız. Yine de bu doğal yeteneğinizi; klasik, üç perdelik bir yapı üzerine inşa edebilirsiniz. Bir perdeden diğerine geçerken hayatınızı değiştiren inanılmaz bir olayı anlatarak başlayın. Bu olayın öncesinde nasıldınız, sonrasında nasıl oldunuz? Sizi yolculuğunuz süresince fiziksel ya da mental olarak etkileyen olay, hikâyenizin birinci perdesi olacaktır.

İkinci perde izleyiciyi bu olay ile birlikte giderek tırmanan bir dizi çatışmanın ortasına sürükler. Buradaki çatışmalardan söz ederken esprili anlatımları konuşmanıza ekleyebilirsiniz.

Hikâyenizin doruk noktası son perdede ortaya çıkacaktır. Burada almanız gereken kritik bir karardan ve bu karar ile birlikte hayatınızın nasıl değiştiğinden söz edeceksiniz. Günden güne hayatınızda değişenleri, yeni düşünce yapınızı final perdesinde anlatarak konuşmanızı sonlandıracaksınız.

 

Kaynak:

5 Secrets of Public Speaking From the Best TED Presenters