Blog

Başarılı olmaya başladığınızı gösteren 3 işaret

Başarı her insan için farklı bir anlam ifade eder. Bazılarımız başarıyı maddiyatla eşleştirir ve para kazanmaya başladığında başarılı olduğunu hisseder. Bazıları rakiplerini alt etmek ve kendini kanıtlamayı başarı olarak kabul eder. Bazıları ise dünya çapında milyonlara ulaşan iş yapmadan tatmin olamaz. 

Tüm bunlar başarıyı bir tanıma sığdırmayı zorlaştırıyor. Ancak bazen fazla mükemmeliyetçi düşündüğümüz ya da işlerin kötüye gittiğini sandığımız anlarda da aslında başarı elde etmeye başlamış oluyoruz. Bunun sebebi başarılı olduğunuzda her şeyin toz pembe, kusursuz olacağına inanmanız, sınırsız maddi imkanlar elde edeceğinizi sanmanız da olabilir, herkese kendimizi beğenme çabanız da.

Ancak büyük başarılar elde eden her insan bilir ki, herkes sizi beğenmez ya da sizle aynı fikirde olamaz. Eğer bu üç işareti görmeye başladıysanız, yavaş yavaş başarıya ulaşıyorsunuz demektir.

1- Nefret edenlerin sayısı arttıysa 

Hater gonna hate! Eğer adınızı duyurmaya başladıysanız, şirketiniz işleriyle dikkat çekmeye başladıysa sizi sevenler ve sevmeyenlerin de sayısı artmaya başlayacaktır. Rekabet içerisindeki rakipleriniz ya da sadece hoşlanmadığı için sizden nefret edenler de olacak. Bunu işlerinizin kötü olduğu şeklinde yorumlamamanız gerekiyor. Dünyanın en iyi futbolcusundan bile nefret eden binlerce insan var. Herkesi memnun etmek mümkün de değil, gerekli de.

2- Kapınız daha sık çalınmaya başladıysa

Daha başarılı işler yaptıkça referanslarınız ve ününüz de artacak. Bu da sizin onlarca kapıyı çalıp red yanıtı aldıktan sonra artık sizin kapınızın da çalınmaya başlamasını sağlayacak. Sizinle birlikte proje yapmak isteyenlerin, sizden teklif alanların sayısı artmaya başlayacak.

3- İş ortaklarınız artıyorsa

Sadece sizinle iş yapmak isteyenler değil, sizin isminizin ve imajızının da etkisinden faydalanmak isteyenler olacak. Sizin sponsorluğunuz, markanızın iş ortakları arasında olması, referanslarına sizi yazmaktan gurur duyacak insanlar ve kurumlar olmaya başlayacak.

Belki bu üç madde başarı için belirlediğiniz kriterler arasında üst sıralarda olmayabilir. Ancak bunlar başarının en erken görülen, en değişmez işaretlerinden. Dolayısıyla hayal ettiğiniz başarıya daha yolunuz varsa bile doğru yolda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.