Blog

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran beş özellik

Başarıyı tanımlamak zor çünkü bu kavram her insan için farklı anlamlara geliyor. Bu nedenle, başarıyı tanımlamak yerine, bir insanın başarılı olup olmadığını, kendisinin hedeflerinden yola çıkarak, toplum tarafından kabul edilmiş ölçütlerle ele alabiliriz.

Kavramını tanımlamak ne kadar zorsa, başarılı insanları diğerlerinden ayırmak ironik şekilde çok kolay. Bu iki grup arasındaki en büyük fark ise zihniyet. Bundan, doğru zihniyetin üzerine giderek, başarılı bir girişimci olabileceğiniz anlamını çıkarabilirsiniz, zaten bizim de söylemeye çalıştığımız bundan başka bir şey değil.

Bugün başarının tanımını aramayacağız. Yapacağımız şey, başarılı insanların, özellikle girişimcilerin dünyaya nasıl bir gözlükten baktığını anlamaya çalışmak.

Başarılı insanları başarısızlardan ayıran beş ana özelliği derledik. Bu listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir madde varsa, yorumlarınızı bekliyoruz.

Başarılı insanlar değişimi kucaklar. Konfor bölgelerinin dışına çıkmaktan hoşlanırlar çünkü gerçek fırsatların orada olduklarını bilirler. Değişim zorlayıcı olabilir fakat başarılı insanlar her zorluğun altında ortaya çıkarılmayı ve yararlanılmayı bekleyen bir fırsat olduğunun farkındadır.

Başarılı insanlar başarısızlıktan korkmaz. Başarısızlığın, başarının kaçınılmaz bir parçası olduğunu anlamışlardır. Başarısızlıktan korkmazlar fakat risk alacakları zaman başarısız olma ihtimaline değil hedeflerine ulaşmaya odaklanırlar. Hamleleri başarım düşünceleri ile beslenir. Öte yandan, başarısız insanlar başarısızlıktan korkarlar ve bu nedenle büyük başarımlar elde edemezler. Hatta, çoğu zaman hiçbir sonuç dahi elde edemezler çünkü başarısızlıktan öyle çekinirler ki, başarısız olmaktansa hiçbir şey yapmamayı tercih ederler. Ne acı bir kısır döngü, öyle değil mi?

Başarılı insanlar diğerlerine yardım eder. Rekabet nerede başlar, nerede biter bilirler. Bildiklerini ve tecrübelerini, bunlara ihtiyaç duyan girişimciler ile paylaşırlar. Başarısız insanlar ise bencillik ve kıskançlığın onları kafeslemesine izin verirler.

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yöneteceklerini bilirler. Zamanın en değerli varlıkları olduğunu ve bunu olabilecek en verimli şekilde yönetmenin hayati önem taşıdığını öğrenmişlerdir. Başarısızların köşesinde ise zaman çoğunlukla bahaneler üreterek, şikayet edilerek ve hedeften sapılarak harcanır.

Başarılı insanlar pes etmez. Bir şeye inandıkları zaman, kendilerini onu başarmaya adarlar. İçi boş eleştirilere kulak asmazlar, sezgilerine güvenirler fakat değerli geri dönüşleri gözardı etmezler. Gerçekçi yaklaşımlarını kaybetmemeleri gerektiğini bilirler.