Blog

BAŞARILI İLİŞKİLER GELİŞTİRMENİN BEŞ HIZLI YOLU

(Chris Ducker tarafından kaleme alınan yazı chrisducker.com sitesindeki orijinal dilinden çevrilmiştir.)

Son 12 yılını girişimci olarak geçirdiğim 24 yıllık iş hayatımda, çok başarılı olmayı çabalamaktan ayıran ana faktörlerden birinin başarılı ilişkiler yaratabilmek ve sürdürebilmek olduğunu öğrendim.

Tek başına başarı merdivenlerini tırmanan insanların öykülerini dinlemeye bayılsak da işin aslı başarıda daima bağlantılar ve işbirliği büyük rol oynar. Uzun lafın kısası, başkaları olmadan hayaller ancak hayaller olarak kalır.

Aynı durum sizin için de geçerli.

Bunun anlamı neyin peşinde koşuyorsanız, ne istiyorsanız, gecelerce uykusuz kalıp hayalini kurduğunuz o şey her ne ise… ona kavuşmak için başkalarının yardımına ihtiyacınız var.

Ancak yardım isteyeceğiniz insanların ve onlardan isteyeceğiniz yardımların listesini yapmadan evvel bu yazının devamını okumanızı öneririm!

Sizin için kalıcı ve yararlı ilişkiler kurabilmenin beş yolunu aktaracağım.

  1. UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN

Kulağa biraz mantıksız gelebilir, özellikle her şeyin hemen gerçekleşmesi konusunda büyük bir acele hissi duyan yeni girişimciler için. Ancak ilişkilerinizde uzun vadeli bir zihniyetle hareket etmek sizi gelecekte başarıya taşıyacaktır.

Peki bu ne demek?

– Başkalarını hoşnut etmek için olduğunuz insandan ödün vermeyin. Sağlıklı ilişkiler doğruluk ve dürüstlük (Bilirsiniz işte, annelerimizin öğrettiği bütün o ilkeler) üzerine kurulur.

– İlişkilerin zamanla boyut değiştirip, farklı dönemlerden geçebileceği gerçeğini kabullenin. Bir dönem yakın olduğunuz biriyle bazen haftalarca, hatta aylarca konuşmayabilirsiniz. Ama zaman testinden geçebilen en iyi ilişkiler, araya giren zamana rağmen kaldığı yerden devam etmeyi başarabilenlerdir (Bu aynı zamanda birisi size geri dönmezse kuyruk acısı çekmemeniz gerektiği anlamına gelir.).

– Mevcut ilişkilerinizin kıymetini bilin. Şimdiki bağlantılarınızı cepte bilip yeni ilişkiler geliştirmek için çabalamak kolaydır, fakat dikkat ettiğinizde başarılı insanların karşılarındakilerle müşterek beslediği yıllar süren derin ilişkileri olduğunu görürsünüz.

Kısacası bunun HAYATINIZ olduğunu kendinize hatırlatın; kuracağınız ilişkiler uzunca bir süre sizinle olacak.

2- KENDİNİZİ GELİŞTİRMEYE ZAMAN AYIRIN.

Bağlantı ağınız geliştikçe asla unutmayın ki siz de başkalarının ağının bir parçasısınız.

O yüzden şunları aklınızda tutun:

* Kendi ağınıza hangi değeri katıyorsunuz?

* Sürekli büyüme sağlayacak bir seçim mi yaptınız?

* Verdiğinizden çok şey almaya mı çalışıyorsunuz?

Başarılı insanlar, başarılı insanların etrafında olmayı sever. Bu, eğer kendinizi bu sosyal çevrelerden birinde bulmayı planlıyorsanız katacak bir değerinizin olmasının önemli olduğu anlamına gelir.

Bir ünlünün veya girişimcinin İnstagram gönderilerine bakın; onlardan destek, ortaklık veya bedava danışmanlık/koçluk bekleyen insanların yorumlarıyla dolu olduğunu göreceksiniz. Peki sizce bu işe yarıyor mu? Elbette hayır!

Bunu bir düşünün, aynı ünlü veya girişimci her gün işe gidip kendilerini geliştirmiş ve onlara değer katabilen insanlarla çalışıyor.

Ve kabul edelim ki yetenekleri geliştirmek zaman alır- kolay değildir ama kendinizi başarı şirketinin ortaklarından biri olarak bulmanın en emin yoludur.

3- ALDIĞINIZDAN DAHA ÇOK ŞEY VERMEYE ÇALIŞIN

Online girişimcilerle ilgili internet başında biraz zaman geçirdiyseniz muhtemelen ünlü ‘’School of Greatness’’internet yayınının sahibi olan yakın dostum Lewis Howes’a rastlamışsınızdır.

Ancak Lewis’in girişimcilikle ilgili başarısının inanılmaz çok miktarda iletişim ağı etkinliğine ev sahipliği yaparak yükselişe geçtiğini muhtemelen bilmiyorsunuzdur. Onun düşüncesine göre eğer diğer insanların bağlantı kurmasına yardım edebilirse ve mümkün olduğunca çok el sıkışırsa hayatı zenginleşir.

Ancak burada not edilmesi gereken en önemli nokta, onun verici davrandığı bir noktadan başlamış olması. Lewis bu etkinliklerden kazanç sağlamaya ya da diğer insanların onun için ne yapabileceğini düşünmeye çalışmadı. Sadece insanları birbiriyle bağlayan bağ olmak istedi.

Unutmayalım ki girişimciliğin temeli, müşterilerinize ve olası müşterilerinize değer katmanın ekonomik yolundan geçer- tıpkı Periscope yayınlarında her seferinde yaptığım gibi.

Sadece problem çözmekmiş gibi düşünün. Harika olansa bunu ilişkilere de uygulayabilecek olmanız.

4- İNSAN İNSANA BİR ANLAYIŞ GELİŞTİRİN

‘’Çöpçü de olsa rektör de, herkesle aynı şekilde konuşurum.’’- Albert Einstein

İnsanlar, insandır.

-‘Takipçi’ değildir.

– Dosyadaki bilgi değildir.

– Açık tarife değildir.

– Abone değildir.

– Personel veya sadece koltukta oturan eleman değildir.

Onlar insandır.

Evet, yukarda listelenen özelliklerle nitelendirilebilirler, ancak ilişki yapılarınıza daha bilgece veya benim deyimimle insan insana bir zihniyetle yaklaşırsanız daha anlamlı ve kalıcı ilişkiler kurabileceğinizi unutmayın.

Bu şu anlamlara gelir:

* Asla müşterilerinize, misafirlerinize ve çalışanlarınıza candan bir ‘Teşekkür ederim.’ Veya ‘Özür dilerim.’ Demenin önemini küçümsemeyin.

* Personelinize daima yaptıkları işler için teşekkür edin. Sözlü onay, maddi karşılık kadar önemlidir.

* İnsanların özel anlarını bir telefonla ya da kartla hatırlamalısınız.

İlişkiler yaratmada küçük şeyler büyük farklılıklar yaratır. Bu yüzden İnsan İnsana bir girişimci olmayı sakın unutmayın.

5- HAREKETLERİNİZ AMAÇLI OLSUN

İyi olan hiçbir şey tesadüfen gerçekleşmez. Daima planlıdır, daima.

Çok yoğun bir programım olmasına rağmen, iş bağlantılarımla ve ekibimle kişisel düzeyde iletişim kurmaya daima özen gösteririm. Bu bazen teslim tarihi gelmiş bir projeyi bitirmeye yardım eden çalışanıma e-mail atmak kadar basit ya da ağımdaki birine baby shower hediyesi göndermek kadar detaylı bir şey olabilir. Her iki durumda da tasarlanmış bir şeydir; yani planlanmış ve uygulanmış.

Ve bugünün online gereçleri sayesinde bu tip şeyleri yapmak sandığınızdan çok daha basittir aslında.

İlişkilerinizi geliştirirken aşağıdaki bazı yollardan yararlanabilirsiniz:

– Ağınızdaki en önem verdiğiniz ilk üç kişiyi belirleyin ve onlara ne kadar değer verdiğinizi nasıl gösterebileceğinizle ilgili beyin fırtınası yapın. Unutmayın, buradaki en önemli nokta sizin değil onların değerli bulacağı şeyi keşfetmektir.

– Ağınızdaki insanların hayatındaki özel günleri daima bilin. Bu evlilik, doğum, kariyer ilerlemesi ya da Facebook veya Twitter bildirimlerinde görebileceğiniz herhangi bir şey olabilir.

-Daha gerçek dünya üzerinde durmak gerekirse, kahvaltı veya yemek saatlerinizi bağlantılarınızla bir araya gelmek için fırsat olarak kullanabilirsiniz. Hem iş gününüze bir mola vermiş hem de yapmanız gerekenleri yerine getirmiş olacağınız harika bir fırsat olabilir.

– Normalde gitmeyeceğiniz bir seminer veya konferansa katılın. Bu sizi değişik bir atmosfere sokarak yeteneklerinizi geliştirmeniz için sizi zorlayacak, aynı zamanda da yeni bağlantılar kurmanızı sağlayacaktır.

– Her hafta belli saatleri, sadece bağlantılarınızın bazılarının halini hatırını sormak için telefon görüşmelerine ayırın.

İşte bu kadar.Bu beş etkeni göz önünde tutarak daha başarılı iş bağlantıları gerçekleştirebilirsiniz.

Aslında nasıl da doğrudan sağduyu ile alakalı olduğunu görmek çok şaşırtıcı, değil mi? Söz konusu doğru tipte arkadaşlıklar olunca insanlar ne kadar da baştan savma alışkanlıklar edinmeye başladı. İnsanlara hak ettiklerinden çok daha fazla değer verip, ‘arkadaş’ saydıkları tarafından hayal kırıklığına uğratılınca şaşırıyorlar.

Bunun, sizin başınıza gelmesine izin vermeyin. İlişkiye renk katan ve onu besleyen taraf olun, karşısındakini çıkarları uğruna kullanan değil.

Kaynak: http://www.chrisducker.com/develop-successful-relationships/ )