Blog

Başarılı Girişimcilerin Günlük Alışkanlıklarından Seçkiler

Başarılı iş adamlarının gün içinde birden çok kimliğe büründüklerini hepimiz biliyoruz. Bir girişimcinin bir günü satış çağrıları, pazarlama toplantıları, müşteri yemekleri, basın toplantıları ve bunun gibi onlarca detayla geçiyor, hepsi de işin gelişmesine hizmet ediyor elbette.

Fakat girişimcilik her zaman geleceği gören, büyük stratejik atılımlar demek değil. Startupların ilgilendikleri küçük işler de var ve bunların hepsi teker teker önemli. Başarılı girişimcilerden günlük yapılacaklar listesinde en şaşırtıcı maddelerini bizimle paylaşmalarını istedik:

Beyin fırtınası için biraz yürüyüş: “Yıllardır bana çok faydası bulunan alışkanlıklarımdan biri her gün öğle yemeği saatlerinde bir iş arkadaşımla birlikte uzun yürüyüşler yapmak. Aynı yönde birlikte yürürken sohbet etmek insanları birleştiren bir deneyim. Hem rahat bir ortam hem de beyin fırtınası için yeterince etkili. İnanın pek çok yaratıcı fikir bu sohbetler sırasında çıkıyor. Oksijen almamız bakımından sağlıklı da bir alışkanlık. – Aytekin Tank, JotForm’un kurucusu.

Başarı için giyim: Giyim kuşamın iş hayatındaki önemi hep konuşulur fakat her gün buna dikkat etmek de gerçekten önemli. Ayakkabılarınız her zaman parlamalı, gömlekleriniz her zaman ütülü olmalı ve her an herşey için hazır olmalısınız, gün içinde kiminle toplantınız olacağı, kiminle karşılaşacağınız, nereye gitmenizin gerekeceği hiç belli olmaz. Biz bu yüzden her gün jilet gibiyiz. – David Czinn ve Josh Kahn, of Fruigees Organic Fruit Snacks ortaklarından.

İlerlemek için geriye bakmak: Girişimci bir CEO olmak için geleceğe bakmak ve yarını öyle planlamak gerekli diye düşünürdüm. Deneyimlerle anladım ki, geleceğe bakmak kadar geçmişe bakmak da çok faydalı. Dün, geçen hafta, geçen yıl hangi iş tuttu, ne başarılı olmadı, neden… Bu veriler daha düzgün, ayakları yere sağlam basan hedefler koymanıza yardımcı oluyor. Nasıl daha hızlı yapılabilir, nasıl daha verimli olunabilir, bu soruların cevapları bazen geçmiş deneyimlerin içinde saklı oluyor. – Christine Barney, RBB Communications müdürü.

Her güne bir ilham verici söz: Her gün odamdaki beyaz tahtayı silip oraya bir adet ilham verici “günün sözü” yazıyorum. – – Kathleen Reagan, Concord Hukuk Okulu’nda profesör.

Bütçe kontrol: Her gün pazarlama bütçesini kontrol etmek ve her bir kanalın nasıl performans gösterdiğini takip edip buna göre fonları belirlemek zor gibi görünse de aslında günlük alışkanlık haline dönüştüğünde işleri çok kolaylaştırıyor. – Joe Noonan, Homespun Design kurucusu