Blog

Başarılı girişimcileri farklı kılan 5 yaklaşım

Picasso ”Her çocuk bir sanatçıdır. Önemli olan büyüdüğünüzde nasıl sanatçı olabileceğinizdir’ der. Girişimcilik de benzer şekilde aslında hepimizin içinde olan bir yetenek. Ancak yaşadığımız tecrübeler, içinde yetiştiğimiz ortam bize korkular kazandırıp, bazı yeteneklerimizi körelterek bizi sıradanlaştırmaya başlıyor. Bazı büyük sanatçılar gibi bazı büyük girişimciler de bu yeteneklerini korumayı başarıyor ve hayat boyu girişimciliği elden bırakmıyor.

Peki onları farklı kılan, diğer insanlardan daha farklı yaptıkları şeyler neler? İşte size 5 örnek:

– Her sorunda bir fırsat görmek

Girişimcilere verilen öğütlerden biri de her fikrin aslında bir problemi çözmesi gerektiğidir. Bu bazen bir hastalık için ilaç üretmek iken bazen de iletişim ihtiyaçlarını gidermenin farklı bir yolunu sunmaktır. WhatsApp gibi bir uygulama varken Snapchat’in milyonlara ulaşabilmesi ancak böyle açıklanabilir. İkisi de kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yanıt vererek var olmayı başarıyor.

Dolayısıyla başarılı girişimciler yaşadığımız hayatın sorunlarının aslında çözülmeyi bekleyen birer fırsat olduğunu bilir. Bu problemi hızlıca çözüp hayata geçirebilecek heyecana, motivasyona ve inanca sahiplerdir.

– Başarılı girişimciler için ‘son’ yoktur

Bill Gates, Richard Branson, Jeff Bezos ya da Hüsnü Özyeğin, Hasan Aslanoba, Ali Sabancı. Hepsinin hayatta elde ettikleri başarılar ve kişisel servetleri birçok kişinin hayal edemeyeceği seviyede. Ancak bu isimler sanki hiç başarılı olmamış gibi yeni işleri, yeni fırsatları kovalamaya devam ederler. Çünkü başarılı girişimciler için asla bir ‘son’ yoktur. Çoğu zaman elde ettikleri kârı yeni şirketlere, yeni iş fikirlerine harcamaya devam ederler. Bu onlar için sonsuz bir döngü gibidir.

– Her zaman kendilerini geliştirirler

Bugün 50 yaşın üzerinde onlarca başarılı girişimci sayabiliriz. Ayrıca birçok şirketin CEO’su da 50’li 60’lı yaşlarında. Ancak her teknolojiyi, her trendi en az 20 yaşındaki gençler kadar iyi ve yakından takip edebiliyorlar. Çünkü iyi bir girişimci yaşı ya da statüsü ne olursa olsun kendine yatırım yapması gerektiğini bilir ve boş zamanlarını her zaman kendini geliştirmek için harcamaya devam eder.

– Hissedar olmanın değerini bilirler

Bir şirketi geliştirmek ve büyütmek konusunda en istekli kişiler ortaklardır. Elbette bir girişimci büyüme yolunda yatırım alırken hisse payı vermek, paylaşmak zorundadır. Ancak hem motivasyonu korumak hem de hayallere ulaşmak için gerekli servete ulaşmak için her bir hisse önemlidir. Başarılı girişimciler bugün halen kendi şirketlerinde büyük oranda hisse sahibidir ve bunu korumak konusunda çok tutkuludur.

– Her zaman güçlü oldukları yanlara yoğunlaşırlar

Her şeyi iyi yapmak mümkün değildir. Mutlaka zayıf ve güçlü olduğunuz yönleriniz vardır. Başarılı girişimciler güçlü oldukları yönleri çok iyi bilirler ve etraflarındaki insanları kendilerinin zayıf oldukları yönlerde güçlü olan kişilerden seçerler. Bu bazen bir ortak bazen de bir çalışan olabilir. Kendi işinizde ne kadar iyi olduğunuz kadar iyi olmadığınız alanlarda en iyileri ekibinize katmanız da çok önemli.