Blog

Aydonat Atasever – Cimri.com 26 Ağustos 2008

Yer: İstanbul

Tarih: 26/08/2008

Konuşmacılar: Aydonat Atasever

Şirket: Cimri.com

Konu:  Aydonet Atasever ve Cimri

Burak Büyükdemir: Cimri neden kuruldu? Sen mobilya işini neden bıraktın?

Aydonat Atasever: Çok derin konulara girdin. (Gülüyor) Cimri neden kuruldu? Çünkü Cimri’nin yaptığı iş modeli yani fiyat karşılaştırma Türkiye’de büyük bir ihtiyaç halindeydi. Zaten bu ihtiyaç diğer bu işi iyi yapan tiyo.com olsun, akakce.com, efiyat.com vs gibi sitelerden bunun izlenimleri alınmaya başlamıştı. Bir farklı bir noktadan yaklaştık. Bildiğiniz gibi Türkçe bir katalog yaptık. Katalog derken neyi kastediyoruz? Türkiye online satılan ürünlerin bilgi ve fotograflarını gruplar halinde toplayıp, aynı kolonlarda/yatay çizgilerde karşılaştırabilecek hale soktuk. Çok yoğun bir ekiple bunu yaptık ve bambaşka bir şekilde karşılaştırma sitesini açmak için gayret gösterdik. Ve şu aşamadan başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

BB: Mobilya işini neden bıraktın?
AA: Artık GG’nin bana ihtiyacı vardı. Belki ondan dolayı diyebiliriz. Ben de ortaklarım gibi mimarım. Kardeşim Amerika’dan dönüp işlerin başına geçince benim de işi bırakmamın vakti gelmişti. Zaten hep internet sektörü içinde olmayı istiyordum.

BB: Peki Cimri ile Shopping.com arasındaki fark ne? İş modelleri anlamında?
AA: Aslında çok benzerlik taşıyorlar. Shopping.com da dünyada en geniş kataloğa sahip karşılaştırma sitesi. Cimri de şu aşamada Türkiye’de. Modeller birbirine benziyor.

BB: Türkiye’de rakip var mı?
AA: Tabii ki aynı işi yapan herkes rakibimiz ama biz rakip olarak görmüyoruz. Aynı pastada yiyoruz ve amacımız pastayı genişletmek. Kimin pastadan hangi payı aldığı önemli değil. Biz karşılaştırma sitelerinin online alışveriş sitelerinin işine yaramasına ve Türkiye internet sektöründe yer edinmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılan iş önemli.

BB: Bu iş modelinde kar etmek için ne kadar dayanmak lazım?
AA: Minimum 1 sene. Gerekli olan trafiği stabil olarak oturtmak, tüm ürünlerin kataloglara eklenmesi, gelen müşterinin herşeyi bulabileceği bir ortam… O yüzden min. 1 sene gerekli.

BB: Şu an kaç site var sistemde?
AA: 25 site ile anlaşmış durumdayız. 20’si live durumda. Hepsi tıklama başına para veriyor. Fiyat karşılaştırma siteleri bir mağaza değil, ürün satmıyor. Zaten Türkiye’de online alışveriş sektörü oldukça karışık. Biz ürün satmıyoruz. Her yönlendirme başına para alıyoruz.

BB: Büyüme nasıl gerçekleşiyor? Cimri nasıl büyüyor? Kaç ay oldu açılalı?
AA: 12 Temmuz’da beta olarak açıldı. Geçtiğimiz hafta betayı kaldırdık. 2 hafta diyebiliriz. Çok doğru orantılı bir grafiği var şu an. Bu hafta başından itibaren ufak bir reklam kampanyasına başladık. Şu an günde 7.000 civarı bir trafiğimiz var.

BB: Ne kadar süre sonra kara geçmeyi planlıyorsunuz?
AA: Şu kadar sürede kara geçeceğiz diye birşey yok. Gerçekçi olmak da lazım. İnternet sektöründe iş modeline inanmak ve çok çalışmak yeterli. Model doğruysa para zaten gelecektir.