Blog

Avrupa’nın En Büyük 5 E-Ticaret Pazarı

1.   Britanya

E-Ticaret Pazarının Büyüklüğü: 118 milyar dolar
Kişi Başına Düşen E-Ticaret Satış Miktarı: 869 dolar
E-Ticaret Pazarı Büyüme Öngörüsü: %9,5

Britanya Batı Avrupa’nın e-ticaret pazarının ana merkezidir. Mobil ticaretin tüketiciler arasında hızla büyüdüğü ve tüketicilerin kaliteli ürün ve etkili müşteri hizmetleri beklediği en olgunlaşmış e-ticaret pazarıdır. E-Ticaret alanında Britanya’da büyümeyi hedeflemek sonrasında Amerika ve Avustralya’da büyümeyi hedefleyenler için bir geçit olabilir. Britanya tohum aşamasındaki şirketlerin büyümesi için azaltılmış bariyerleri ve devlet desteği ile büyüme için tercih edilebilecek çekici bir pazardır.

2.   Almanya

E-Ticaret Pazarının Büyüklüğü: 69,8 milyar dolar
Kişi Başına Düşen E-Ticaret Satış Miktarı: 859,58 dolar
E-Ticaret Pazarı Büyüme Öngörüsü: %7,3

Almanya, Avrupa’daki e-ticaret alanında olgunlaşmış en ilgi çekici pazarlardan birisidir. Britanya’da olduğu gibi Almanya’da da müşteriler güvenilir online ödeme seçenekleri, kaliteli teslimat servisi ve tecrübeli müşteri hizmetleri beklentisindedir.  Almanya’da büyüme konusunda karşılaşacağınız sıkıntılardan bazıları dil bariyeri, vergi bürokrasisi ve katı gizlilik kuralları olacaktır. Alman hukuku şirket kuran Almanlar ve yabancılar arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin aynı hukuki kuralları işletmektedir.

3.   Fransa

E-Ticaret Pazarının Büyüklüğü: 70,8 milyar dolar
Kişi Başına Düşen E-Ticaret Satış Miktarı: 1050 dolar
E-Ticaret Pazarı Büyüme Öngörüsü: %7,95

Fransa dünyadaki en büyük e-ticaret pazarlarından birisidir. Fransız müşteriler online ödeme metodu olarak kredi kartını tercih etmektedirler. Fransa’da e-ticaret alanında en umut vadeden sektörler seyahat ve turizm, ardından da dijital medya ve tüketici elektroniğidir. Bu pazarda şirketlerin büyüme planlarını aksatabilecek en büyük zorluk, müşterilerin ulusal ya da yerel ürünlere olan bağlılığıdır. Dünyanın en büyük pazarının kalbinde büyümeyi hedefleyenlere Fransa elverişli bir ekonomik çevre sunmaktadır.

4.   İspanya

E-Ticaret Pazarının Büyüklüğü: 17,9 milyar dolar
Kişi Başına Düşen E-Ticaret Satış Miktarı: 383,3 dolar
E-Ticaret Pazarı Büyüme Öngörüsü: %15,6

İspanya’daki e-ticaret pazarı ve özellikle mobil e-ticaret sürpriz bir şekilde durmaksızın büyümektedir. Akıllı telefon penetrasyonu %66’lık oranı ile Avrupa’nın en büyüğü olan İspanya’da en fazla tüketicilere göre farklılaştırılmış ürünler talep edilmektedir. İspanya’daki büyük ekonomik krize rağmen e-ticaret pazarı büyümeyi sürdürecek gibi görünüyor. İspanya aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en az pahalı ülkesi olarak derecelendirilmiştir. İspanya’da iş gücü ve nakliyenin düşük maliyetli olması toplamdaki teslimat maliyetini azaltan ve kur dalgalanmalarını bertaraf eden Avrupa’daki tek ülkedir.

5.       Polonya

E-Ticaret Pazarının Büyüklüğü: 8,18 milyar dolar
Kişi Başına Düşen E-Ticaret Satış Miktarı: 213,57 dolar
E-Ticaret Pazarı Büyüme Öngörüsü: %23

Polonya e-ticaret alanında Orta Avrupa’nın büyüme lideridir. E-ticaret pazarına yeni girmesine rağmen Polonya; Avrupa’daki şirketlere yakınlığı göz önüne alındığında geliştirme ve ürün büyümesi için fırsatlar arayanlar için ilgi çekici bit bölge olabilir. Polonya’da büyümek isteyenlerin karşılaşacağı en büyük problemler hala bölgede altyapı problemlerinin yaşanması ve müşterilerin kredi kartı yerine banka transferi gibi manuel ödeme metotlarını tercih etmeleri olacaktır.

 

Kaynak:

Europe’s 6 Most Promising eCommerce Markets