Blog

Audi, BMW ve Mercedes ortaklığı Here Maps’i satın aldı

Nokia’nın Here Maps’i satacağı yönündeki söylentiler uzun zamandır ortalardaydı. Birçok farklı şirketin Here Maps için Nokia’nın kapısını çaldığı söyleniyordu. Bugün Alman otomobil üreticilerinden oluşan bir konsorsiyum Nokia ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Otomobil üreticilerinin haritalara olan ilgisi özellikle nesnelerin interneti trendiyle birlikte yükselişe geçti. Lokasyon tabanlı özel servisler geliştirmek isteyen üreticiler bunun için çok güvenilir haritalara ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte hali hazırda kullanılan navigasyon sistemleri ve gelecekte hayatımızın bir parçası olmasını beklendiğimiz sürücüsüz otomobiller de haritaya çok ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple Uber ve otomobil üreticilerinin Here Maps’e ilgi duyması çok da şaşırtıcı değildi.

Here Maps için 3 Alman otomotiv devi Audi, BMW ve Mercedes’in sahibi Daimler bir araya gelerek bir konsorsiyum kurmuş. Bu konsorsiyum 2.8 milyar avro ödeyerek Here Maps’in tüm haklarını satın alıyor. Tüm şirketler ortak hisse payına sahip olacak.

Böylece bu 3 otomobil üreticisi harita alanına ciddi bir yatırım yapmış oluyor. Bundan böyle geliştirme için de önemli rakamlar harcayacaklarını söylemek yanlış olmaz. Harita konusunu ne kadar ciddiye aldıklarını bu hamleden anlamak mümkün.

Bu durum yeni girişimler için de bir ışık anlamına geliyor. Yakında otomobillere yönelik lokasyon tabanlı uygulama ve servislere olan talebin ciddi biçimde artacağını söyleyebiliriz. Elbette markalar bu alanı domine etmek istediklerini gösteriyorlar ancak yeni girişimleri de satın almaktan çekinmeyeceklerdir. Dolayısıyla otomobil üretmenin yanında artık teknoloji tabanlı yan sanayi de büyük önem kazanacak.