Blog

AT&T WebRTC desteği sunmaya hazırlanıyor

Amerikan telekom operatörü AT&T, web tarayıcısı üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabilmeyi mümkün kılan WebRTC – Web Real Time Communication altyapısını destekleyeceğini duyurdu.

2011 yılında Google’ın desteğiyle başlayan WebRTC projesi, ardından Ericsson’ın teknik desteğiyle birlikte gelişti ve gerçeğe dönüştü. Şuan Chrome, Firefox, Opera gibi popüler web tarayıcıları WebRTC desteği sunuyor. Microsoft da Internet Explorer’da bu özelliği destekleyeceğini duyurdu. Şuan sadece Safari’nin bu konuda bir çalışması yok.

AT&T, ABD’de bu özelliği destekleyen ilk mobil operatör olmaya hazırlanıyor. CES 2015’te bir duyuru yapan şirket, WebRTC görüşmelerinin kendi ağları üzerinden yapılmasını destekleyecek bir çalışma yaptıklarını bildirdi. Bu çalışmanın neticesinde ilk beta yazılımı geliştiricilere sunulacak, ardından da kullanıcılara açılacak. AT&T’nin verdiği bilgiye göre WebRTC ile web tarayıcısı üzerinde başlatılan bir görüşme kesilme yaşanmaksızın mobil bir telefon üzerinden devam edebilecek. Böylece bir telefon görüşmesine bilgisayar üzerinden başlayıp telefon üzerinde devam etmek mümkün olacak.

Benzer özellikleri Skype ve Google Hangouts da sunuyor fakat bu native bir destekle değil, bir plug-in yardımıyla sağlanıyor. Elbette operatörlerin sunacağı destek WebRTC’nin çok popüler olmasını sağlayabilir. Fakat farklı uygulamalarla geliştiriciler de bu konuda önemli rol oynayabilir.