Blog

Ask.com, Ask.fm’i Satın Alıyor

Ask.com’un sahibi olan InterActive Corp, Ask.fm’i satın aldığını duyurdu.

Ask.com ile birlikte Vimeo, Tinder, OKCupid, UrbanSpoon ve Dictionary.com gibi internet platformlarının sahibi olan InterActive Corp, Litvanya merkezli Ask.fm’i satın aldığını duyurdu. Elbette iki site arasındaki isim benzerliği bu anlaşmayı ilginç kılıyor. Fakat Ask.com ve Ask.fm aslında bir birleşme yaşamıyor. Zira Ask.fm daha gençlerin birbirlerine soru sorduğu bir platformken Ask.com daha çok arama motoru gibi çalışıyor.

Ask.fm son yıllarda sorunlar yaşayan bir şirketti. Site üzerinde ırkçı, faşist ya da şiddet içeren mesajların sayısı bir hayli artmıştı ve bununla başa çıkmakta zorlanıyorlardı. Üstelik bazı cinayetlerin de site üzerindeki mesajlarda açıklandığı söyleniyordu. Bu sebeple Ask.fm, özellikle Amerika’da yerel yönetimlerle bu gibi durumlarda işbirliği yapmak için daha sıkı bir iletişim kuruyor.

Ask.com’un Ask.fm’e ne kadar ödediği, bundan sonraki planların ne olduğu yönünde bir açıklama yok. Her ne kadar patlama yapmamış olsa da Ask.fm halen önemli bir platform. Son gelen bilgilere göre aylık 180 milyon aktif kullanıcısı var ve bunların %40’ı 18 yaşın altında. Kullanıcıların büyük çoğunluğu ABD’de. Ayrıca İngiltere, Rusya, Brezilya gibi ülkelerde de hatırı sayılır bir kitleye sahipler.

Ask.com’un satın alma sürecinden sonraki ilk adımı güvenlik oldu. Yahoo’da ”Trust & Policy” bölümünün başında bulunan Catherine Teitelbaum, Ask.fm kadrouna katılıyor. Kullanım koşullarını değiştirerek ve daha fazla moderatör alarak imajını düzeltmeyi amaçlıyor. Şuan 60 kişinin çalıştığı şirkette 30 civarında moderatör görev yapıyor.

Anlaşmanın şartlarından biri olarak Ask.fm’in kurucuları olan Litvanyalı Terebin kardeşlerin derhal paralarını alacakları ve şirketteki görevlerini bıracaklarını açıkladı. Dolayısıyla kurucular şirketin bundan sonraki işleyişinde herhangi bir söze sahip olmayacak.