Blog

Artırılmış gerçeklik motosiklet pazarında fark yaratabilir

Günümüzün esas ”poster çocuğu” VR yani sanal gerçeklik olsa da AR yani artırılmış gerçeklik de kendini yeniden göstermeye başlıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte daha başarılı AR uygulamaları, bu teknolojinin de yeniden gündeme gelmesini sağladı. Öyle ki artık kasklarda bile gerçek zamanlı veriler sunan AR özellikleri eklenmeye hazırlanılıyor.

AR konusunda son zamanlarda en dikkat çekici şirket Magic Leap. Bizler henüz bu şirketin teknolojisine dair çok ikna edici şeyler görmemiş olsak da yatırımcılar büyük yatırımları gözden çıkarmaktan çekinmiyor. Magic Leap son turunda 827 milyon dolar yatırım almıştı.

Bir başka dikkat çekici AR uygulaması ise CES’te karşımıza çıkıyor. Ünlü Alman otomobil ve motosiklet üreticisi BMW, geliştirdiği yeni nesil kasklarda ”heads up” ekranlar kullanarak AR teknolojisini devreye sokmayı hedefliyor. Bu kasklar, sürücünün gözü hizasına yerleştirilecek şeffaf cam üzeri ekranlarla ekstra veriler sunmak üzerine tasarlanmış. Ekranlar alışık olduğumuz üzere hız ve yakıt durumu gibi veriler sunuyor. BMW’nin sunduğu yenilik ise motosiklet üzerindeki kameralar ile etraftaki işaretlerin algılanabilmesi. Kask, etraftaki yol işaretlerini algılayıp size sanal uyarılar sunabiliyor. BMW’nin iddiasına göre aynı teknoloji muhtemel tehlikeleri de keşfedebilecek düzeyde. Yani önünüzdeki araç ani bir fren yaparsa kask size uyarı verebilecek.

BMW_AR_kask

BMW, bu kaskların önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde piyasada olabileceğini söylüyor. Ancak BMW’den önce davranmış bir girişim de var. Skully isimli girişim 1500 dolarlık akıllı kasklarında benzer bir teknoloji sunuyor. Henüz istedikleri etkiyi yaratamadıkları bir gerçek. Belki BMW gibi bir markanın girişi onların da yolunu açabilir.

Dolayısıyla yakında AR alanında da piyasadaki çözümlerin sayısı artmaya başlayabilir. Yani bu alan da girişimlerin kendi çözümleriyle fark yaratabileceği, hem son kullanıcılara hem de kurumlara yönelik çözümler geliştirebileceği bir pazar.