Blog

Facebook artık kullanım alışkanlıklarına dair daha fazla veri sunuyor

1.5 milyar kişiden oluşan kullanıcı kitlesiyle Facebook’ta her an çok değerli bir veri üretildiğine hiç şüphe yok. Eğer yüksek kullanıcıya sahip bir grup ya da sayfa yönetiyorsanız siz de kayda değer bir veriye erişebiliyorsunuz demektir. Ancak söz konusu genel insan alışkanlıkları olduğunda iki parametre arasındaki fark konusunda Facebook’tan anlamlı bir veri elde etmeniz zor olabilir. Tabi eğer Facebook’ta çalışan bir veri mühendisi değilseniz. Şimdi Facebook bu durumu değiştiren bir araç sunuyor: Audience Optimization.

Audience Optimization aracı, aslında veri madenciliği için hazırlanmış bir araç değil. Facebook, elindeki muazzam hedefleme gücünü reklamcılara daha detaylı şekilde sunabilmek için bu aracı üretmiş. Böylece geleneksel medyada çok zor olan reklam hedefleme ve geri bildirim ölçme konusunda daha da güçlenmiş oluyorlar.

Facebook_Audicience_Theverge

Facebook, hedefleme açısından her zaman iyi bir noktadaydı fakat yeni araç size sadece hedefleyeceğiniz kitle için seçenekler sunmuyor. Onların popülaritesini çok detaylı rakamlarla gösteriyor. Böylece tek bir kelime yazarak bu konuyla ilgili dikey seçenekleri görebiliyor ve bunların her biriyle Facebook’ta kaç kişinin ilgilendiğini görebiliyorsunuz. Bir örnek vermek gerekirse kedi ve köpek yazarak bunlardan hangisinin Facebook’ta daha fazla insanın ilgisini çektiğini görebiliyorsunuz. Eğer Facebook yazarsanız, 1.45 milyar rakamına ulaşıyorsunuz.

Dolayısıyla aslında veri madenciliği için tasarlanmamış olsa da bu aracı kullanarak birçok şeyin popülaritesi hakkında ilginç sonuçlara erişebilirsiniz. Bunlar size reklam yaparken avantaj sağlayacağı gibi yeni bir girişim fikrinin doğuşunu bile sağlayabilir.

The Verge’in hazırladığı popülarite quiz‘i buna güzel bir örnek.