Blog

Araştırma: Yüksek Yatırım Her Zaman İyi Değildir

Exitround adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre yüksek yatırımlar bazen start-up’lar için zararlı alabiliyor. Daha yüksek yatırım alan girişimler, daha sonra kendinden daha az yatırım alan şirketlerden daha ucuza satılıyor.

Yatırım almak, start-up’lar için büyümenin anahtarlarından biridir. Başlangıçta düşük imkanlarla belirli bir noktaya gelen proje, yatırım süreciyle birlikte yükselişe geçer. Dolayısıyla neredeyse her proje bir noktada yatırıma ihtiyaç duyar, bu doğal bir süreçtir.

Bir projeyi, fikri yatırım alacak noktaya getirmek ne kadar zor ise yatırım aldıktan sonra büyümeyi hızlandırmak da o kadar zordur. Hele ki parlak bir fikirle yüksek miktarda yatırım aldıysanız beklentiler çok yüksek olacak demektir. Dolayısıyla yatırıma bir amaç, bir refaha ulaşma aşaması değil sadece birkaç basamağı hızlıca aşabilme kolaylığı olarak görmek gerek.

Nitekim yüksek yatırım miktarları da şirketlere pek iyi gelmiyor. Exitround adlı şirketin “full exit” satış gerçekleştirmiş 200 şirket üzerinde yaptığı araştırmaya göre yüksek yatırım daha hızlı büyüme anlamına gelmiyor.

Şirketin yayınladığı verilere göre 5-10 milyon dolar arası yatırım alan şirketler, daha sonra 10-50 milyon dolar arası yatırım alan şirketlere kıyasla daha yüksek bir fiyata satılıyor. Üstelik bu bir oran kıyaslaması değil. 5-10 milyon dolar yatırım alan şirketlerin “exit” satışları 30 milyon doların üzerine çıkarken, 10-50 milyon dolar arası yatırım alan şirketlerde bu rakam 25 milyon dolar civarında.

Benzer bir durum 2-3 milyon dolar arası yatırım alan ile 3-5 milyon dolar arası yatırım alan şirketlerde de mevcut. Düşük yatırım alan şirketlerin ortalama satış fiyatı yine daha yüksek.

Bu araştırmada satış fiyatı 100 milyon doların altında olan şirketler ele alınmış. Nitekim yine Exitround’un verilerine şirket start-up’ların %88’i 100 milyon doların altında satılıyor.