Blog

Araç paylaşım modelini araç kiralamayla harmanlayan Garajyeri.com yatırım aldı

Günümüzde çok popüler olan araç paylaşım modellerinden biri olarak Türkiye’de doğan Garajyeri.com, ikinci yatırımını almış. 

Çevreci ve ekonomik çözümler günümüzde oldukça popüler zira günümüzde hiç almadığımız kadar fazla şey satın almak durumunda kalıyoruz, çevre kirliliği artarken küresel ısınma etkisini daha fazla hissettirmeye başlıyor ve dünya her geçen gün daha kalabalık bir yer haline geliyor. Bu da insanları artık alışkanlıklarını bırakmaya, bazı konularda daha farklı düşünmeye zorluyor. Örneğin geçmişte çevre kirliliğinin önemsenmediği, yakıt fiyatlarının düşük olduğu günlerde kullandığımız büyük otomobiller bugün adeta işe yaramaz birer canavar gibi. Artık daha az yakıt tüketen hatta fosil yakıtlardan tümüyle kurtulmuş araçlara doğru ilerliyoruz.

Böyle bir bakış açısıyla artık sahiplenme konusunu da yeniden değerlendirmek durumundayız. Sadece yeterince paramız olduğu için arabamızın günlerce kapımızın önünde yatması artık zararlı bir bencillik haline gelmeye başlıyor. Dolayısıyla kapasiteden daha etkili şekilde faydalanmaya çalışıyoruz.

Garajyeri.com da bunu değerlendiren girişimlerden biri. Türkiye’de Arda Aşkın , Erman Çağıral ve Güven Özyurt tarafından kurulan Garajyeri.com, kendi aracınızınız bizzat kiralamanızı sağlayan bir platform. Araç sahibi olarak bu platforma üye oluyor ve aracınızın müsait olduğu saatleri belirleyip fiyatınızı yazıyorsunuz. Bir başka kullanıcı da ihtiyacını gidermek için sizin aracınıza talip oluyor. Böylece hem atıl kapasite değerlendirilmiş oluyor hem de siz aracızın boş boş durması yerine para kazanmış oluyorsunuz.

Toplamda 20 bin kullanıcıya ulaşan platformda aktif kiralanabilir araç sayısı ise ortalama 250’ye ulaşmış. Elbette gidilecek yol oldukça fazla fakat Garajyeri.com henüz 7 aylık bir girişim.

Şimdi büyüme hedeflerini gerçekleştirebilmek için 800 bin dolarlık bir yatırıma da sahipler. İlk yatırımını Doğa Yatırım’dan alan Garajyeri.com’un ikinci yatırımında Nevzat Aydın, Gökçe Kabatepe, Aydın Evren Özol, Oytun Özer, Hakan Baş, Mert Bayram ve Kaan Karamancı bireysel olarak yer almış ve toplamda 400 bin dolarlık bir yatırıma imza atmış. Diğer 400 bin dolarlık yatırım ise İngiltere merkezli Hummingbird Ventures’dan gelmiş.

Türkiye’de günlük ve saatlik araç kiralama platformları çok hızlı bir çıkış yapmasına rağmen bir süre sonra birçok platform kapılarını kapatmak zorunda kalmıştı. Garajyeri.com’un kendi araçları yerine araç sahiplerini işin içine sokması bir fark yaratabilir. Bakalım önümüzdeki aylarda adlarını daha sık duyacak mıyız.