Blog

Apple’dan Savunma: Daha Zor Bir Şifre Seçmeliydiniz

Apple, iCloud’dan sızdığı söylenen ünlü fotoğraflarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Apple merkezinden yapılan açıklamada bu durum ilk ortaya çıktığı andan itibaren bir araştırma başlatıldığı ve yaklaşık 40 saat boyunca bu araştırmanın devam ettiği belirtilmiş. 40 saatlik araştırmanın sonucunda ortaya çıkan tablo şöyle:

– iCloud’da herhangi bir açık söz konusu değil. Yani hackerlar iCloud’a sızmamış.

– Find My iPhone sitesinde bir açık olduğuna dair veriye rastlanmamış. Apple’a göre atak bu noktadan da gelmedi.

– Araştırma neticesinde hackerların kullanıcı adı, şifre ve gizli soru üzerine yoğunlaşıp hesapları bu şekilde ele geçirdiği sonucuna varılmış. Dolayısıyla fotoğrafların iCloud’dan çalındığı Apple tarafından doğrulanmış oluyor.

– Bu tür durumlardan kaçınmak için Apple: kullanıcılara daha zor tahmin edilebilir şifre ve gizli soru seçmelerini, e-posta adreslerini yabancılarla paylaşmamalarını öneriyor.

Ancak Apple’ın bu açıklaması bazı kesimleri tatmin etmiş değil. Sızıntıların yaşandığı günlerde Find My iPhone servisinde bir güvenlik açığı olduğu belirlenmişti. Apple daha sonra bu açığı kapattı. Saldırıların buradan geldiğine dair bir veri olmadığı için Apple kendini savunuyor. Bir başka eleştiri noktası ise birçok Apple servisinde sunulan çift aşamalı kimlik doğrulamanın iCloud’dan yedek indirirken kullanılamaması. Bir kez daha belirtmek gerekirse; sızıntılar Apple’ın hatası nedeniyle yaşanmamış olabilir. Fakat Apple’ın da bu olaydan çıkartması gereken dersler olabilir.

Kaynak: Apple