Blog

Apple sihrini şimdi de TV dünyasında göstermek istiyor

Apple’ın yenilediği Apple TV ürünü, herkesin düşlediği geniş ekran TV şeklinde olmasa da yazılımsal olarak beklentileri karşılayacak gibi görünüyor.

Dün bir etkinlik düzenleyen Apple, 12.9 inçlik iPad Pro ve iPhone 6S modelleriyle manşetleri süslese de en büyük yeniliklerden birine de Apple TV ile imza attı. Uzunca bir süredir TV sektörüne gireceği konuşulan şirket, bu konuda çok kafa yormuş olsa gerek. CEO Tim Cook ”Bu konu üzerinde gerçekten uzun zamandır düşünüyoruz ve artık eminiz ki bizce TV dünyasının geleceği uygulamalara bağlı” açıklamasıyla birkaç yıldır devam eden söylentileri doğruladı denilebilir. Ancak hayal edilenin aksine Apple, TV sektörüne gerçekten bir TV üreterek girmek yerine bir ‘set top box’ yani bir yan ürün üreterek girmeyi tercih etti.

Apple TV uzunca bir süredir piyasada olan piyasada olan bir ürün olsa da ilk kez Apple için bir ‘hobi’ olmaktan öteye geçmiş gibi görünüyor. Apple, daha güçlü bir donanımla tasarladığı cihaza Apple Music, Siri, App Store ve TV OS gibi özelliklerin yanında dokunmatik kullanım sunan yeni bir kumanda eklemiş.

Apple_TV_2015

Yeni Apple TV’nin en dikkat çekici özelliği uygulama mağazası. Elbette mağazanın gelişiyle birlikte Apple TV’nin kapıları geliştiricilere açılıyor. Bu da yeni TV, sinema, müzik ve üretkenlik uygulamalarının yanında oyunların da Apple TV’ye geleceği anlamını taşıyor. Apple, oyunların potansiyelinin farkında. Bunu hem Apple kumandasının bir oyun kumandası gibi kullanılabilecek şekilde tasarlanmasından hem de Apple TV’nin diğer oyun kumandalarıyla uyumlu olmasından görebiliyoruz. Elbette sistemin oturması için zamana ihtiyaç var. Bu alanda OUYA gibi başarısız örnekler olması da soru işaretleri yaratıyor. Ancak App Store’un sahip olduğu geliştirici gücü de OUYA ile kıyaslanamaz. Peki Apple TV, Xbox ve PS gibi sistemlere rakip olabilir mi? Çok gelişmiş oyunları tercih edenler için cevap hayır olacaktır. Apple TV belki de Nintendo’nun koltuğunda göz dikebilir.

Apple TV’nin 149 dolara satılacak olması da önemli bir avantaj. Global geliştiricilere ve dolayısıyla yeni girişimlere kapı açacağına hiç şüphe yok. Ancak Türkiye’de popüler olması için abonelik sunan kanalların da artması gerekiyor.