Blog

Apple sağlık uygulamaları odaklı CareKit platformunu duyurdu

Apple, dün düzenlediği ‘Loop you in’ etkinliğinde yeni iPhone SE ve iPad Pro’nun yanı sıra CareKit platformunu duyurdu. Daha önce duyurulan ResearchKit platformuna benzeyen CareKit, bağımsız bir platform olarak daha son kullanıcı odaklı sağlık uygulamalarının geliştirilmesini mümkün kılacak.

Apple’ın sağlık alanına olan ilgili iOS 8 ile birlikte gelen HealthKit ile başlamıştı. HealthKit, iPhone’un sensörlerinden gelen verileri özellikle fitness uygulamalarıyla paylaşmak için dizayn edilmişti. Ardından ResearchKit platformu, daha bilimsel verilere ihtiyaç duyan doktor ve araştırma kurumları için geldi. Bu platform hastaları takip etmek ve daha kapsamlı sağlık verileri elde etmek için kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi CareKit ise ResearchKit’e benzer bir yapıyı tüm geliştiricilere açıyor.

CareKit sayesinde geliştiriciler kendi sağlık uygulamalarını geliştirebilecek. Yani sadece araştırma amaçlı değil, hastaların kendi sağlık durumlarını ve semptomlarını takip etmeleri için uygulama geliştirmek de mümkün olacak. Etkinlikte gösterilen en dikkat çekici örneklerden biri Parkinson hastalarına yönelik olarak Sage Bionetworks ve University of Rochester tarafından geliştirilen uygulamaydı. Bu uygulama hareket sensörlerini kullanarak Parkinson hastalarının kullandığı ilaçların ne kadar etkili olduğunu ölçebiliyor. Apple Watch, hastanın bileğinde olduğu için titreme seviyelerindeki artış ve azalışları etkili biçimde takip edebiliyor.

Texas Medical Center tarafından geliştirilen uygulama ise bir sağlık operasyonu geçiren hastanın, operasyon sonrası durumunu takip etmek ve zorunlu egzersizleri hatırlatacak bir kontrol listesini hatırlatmak için kullanılabiliyor.

CareKit, nisan ayından itibaren geliştiricilere sunulacak.