Blog

Apple Music, Apple’ın Android inadını kırdı

Apple Music, Apple’ın ilk sürekli kullanılabilir Android uygulaması.

Yıllar geçtikçe trendler, kullanıcıların istediği şeyler kısacası sektörlerdeki kurallar değişiyor. Her seferinde bir değişimi diğerlerinden önce yakalayan ise yeni dönemin kralı olma şansını elde ediyor. Ancak günümüzde her şey öyle hızlı değişime uğruyor ki kazandığınızı hissettiğiniz anda ayak uydurmanız gereken yeni bir trend karşınızda beliriveriyor.

Apple çok yeni bir şirket değil. Geçmişte tüm dünyada üne kavuşmalarını sağlayan başarılar elde ettikten kısa bir süre sonra Windows’un doğuşunu izleyecek kadar uzun süredir Silikon Vadisi’ndeler. Ancak trendler yeniden değiştiğinde onu yeniden yakalamasını bildiler ve yeniden Apple’ın dönemi başladı. iPod, iPhone ve iPad gibi ürünler Apple’a bir 10 yıl yetti desek yanlış olmaz. Farklı bir bakış açısına göre onları başarıya asıl götüren şey uygulama konusundaki yaklaşımları oldu.

Şimdilerde donanım konusunda farklılaşmak çok zor hale gelince kurallar yeniden değişmeye başlıyor ve Apple bu konuda geçmişteki tabularını yıkmaya başlıyor olabilir. Beats satın alması sonrası hayata geçirilen Apple Music projesi, Apple’ın ilk gerçek Android uygulaması için bir başlangıç noktası oldu. Diğer servislerinin aksine bu servisini Android kullanıcılarına da açmaya karar veren Apple, uygulamanın bir Android uygulaması gibi görünmesi yani Apple tasarımından biraz uzaklaşması için özel olarak çalışmış.

Apple bu hamlesiyle birlikte iPod döneminde yapmadığı şeyi bu kez yapmış oluyor. Bunun sebebi Android’in birçok pazarda çok büyük pazar payına sahip olması. Apple marka bazında çok iyi durumda olsa da iOS’un payı artık liderlikten çok uzakta. Apple Music’in Android uygulaması sayesinde tüm bu kullanıcılara müzik satabilecekler. Bu gelecek stratejileri adına bir deneme adımı olabilir.

Bir başka olasılık ise Apple’ın kullanıcıları kendi markasıyla barıştırmak istemesi. Google’ın ve Microsoft’un iOS’a uzak durmaması onlara kaybettirmiyor. Dolayısıyla Apple da artık diğer platformlarla daha barışık olmak istiyor olabilir.

Android uyumlu bir Apple Watch’dan çok uzak olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak günün birinde donanımlar değiştiğinde kullanıcıları bir markaya bağlayan şey müzik arşivleri, kullanıcı hesapları ve ayarları olabilir.